eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Impreza firmowa a koszty uzyskania przychodu

Impreza firmowa a koszty uzyskania przychodu

2007-03-06 14:03

Dobra atmosfera w pracy to świetny sposób na to, aby Twoja firma osiągnęła sukces. Nie od dziś przecież wiadomo, że zadowoleni pracownicy to uśmiechnięty szef. Z drugiej strony każdemu z nas należy się choćby odrobina wypoczynku i relaksu. Nie ma więc przeszkód, aby upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Sposobem na to jest zorganizowanie firmowej imprezy. Jednak fiskus często kwestionuje zaliczanie wydatków na zorganizowanie imprez integracyjnych do kosztów podatkowych. Dowiedz się, jak możesz zliczyć wydatki na firmową imprezę do kosztów uzyskania przychodu.

Przeczytaj także: Impreza integracyjna a koszty i przychody podatkowe

Z pewnością wiesz, że jeśli organizowana przez Ciebie firmowa impreza ma wyłącznie charakter sportowo-rekreacyjny, to trudno doszukać się jej związku z osiąganym przychodem (a jest to niezbędny warunek zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów). Z interpretacji wydawanych przez urzędy skarbowe najczęściej wynika, że organizowanie imprez integracyjnych powinieneś uznać za działalność socjalną, niezwiązaną z osiąganiem przychodów, a wydatków na ten cel nie możesz uznać za koszty podatkowe.

Czy jednak dotyczy to wszystkich tego typu imprez?

W piśmie z marca 2006 r. (nr PB3/GN-8213-298/ 05/1680) Minister Finansów stwierdził, że wydatki ponoszone przez Ciebie na rzecz Twoich pracowników poprzez zorganizowanie dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych – stanowią koszt uzyskania przychodów. Są one, zdaniem Ministra Finansów, związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i wzajemną integrację pracowników. Jak więc widzisz, Minister Finansów dostrzegł wreszcie to, co wszyscy przedsiębiorcy wiedzieli od dawna, a mianowicie, że zgrana załoga przekłada się na zwiększenie efektywności pracy – a zatem i na podwyższenie przychodów podlegających opodatkowaniu.

Pamiętaj, że działalność socjalna to m.in. usługi polegające na świadczeniu różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej czy sportowo-rekreacyjnej. Jak więc widzisz, trudno uznać imprezę integracyjną, będącą w zasadzie spotkaniem towarzyskim, niezwiązanym z kulturą, wypoczynkiem, oświatą czy sportem – za organizowaną w ramach działalności socjalnej. Oznacza to, że poniesione przez Ciebie wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjnej o charakterze towarzyskim (np. pikniku firmowego czy festynu) – będziesz mógł zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.

A zatem już na etapie planowania imprezy firmowej musisz mieć na uwadze jej podatkowe skutki. Przykładowo, jeśli zdecydujesz się zafundować swoim pracownikom odrobinę kultury lub sportu – wydatków tych nie będziesz mógł zaliczyć do kosztów (będzie to działalność socjalna). Jeśli natomiast zorganizujesz pracownikom spotkanie o charakterze towarzyskim – wówczas zaliczysz poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodu.


Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: