eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wartość rynkowa w PCC

Wartość rynkowa w PCC

2007-03-13 13:47

Podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Nie oznacza to jednak, że cena rynkowa w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest tożsama z ceną rynkową rozumianą w znaczeniu potocznym. Nie decyduje tutaj też cena, za jaką została dana rzecz sprzedana.

Przeczytaj także: Podatek od czynności cywilnoprawnych: wartość rynkowa rzeczy

Określenie wartości rynkowej zostało zawarte w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Od 01 stycznia 2007 roku uległo ono pewnej modyfikacji

Nowa definicja (obowiązująca od 01 stycznia 2007 roku) brzmi:
"Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów."

Definicja obowiązująca do końca 2006 roku natomiast brzmiała:
"Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczenia długów i ciężarów."

Jak zatem wynika z powyższych definicji istotne stało się miejsce położenia rzeczy, a nie miejscowość przeprowadzenia transakcji. Definicje te wykluczają czasem faktyczną cenę, za jaką przedmiot został nabyty.

Jak wynika ze stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kraśniku zawartego w postanowieniu z dnia 29.07.2005 roku nr DP.IV 436/2/2005 „(…)o wartości rynkowej przedmiotu transakcji nie decyduje forma jego nabycia lecz przeciętna cena stosowana w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, bez odliczenia długów i ciężarów. Cena przeciętna, to wypadkowa między cenami najwyższymi a cenami najniższymi. Cena nie odgrywa samodzielnej roli przy obliczaniu podatku od czynności cywilnoprawnych i w żadnym razie nie można jej uznać za ustawowe kryterium obliczania tego podatku. Kryterium takie stanowi bowiem wartość rynkowa rzeczy, która jest jedynie pomocniczo kształtowana przez cenę i to nie przez cenę umowną, lecz przez cenę przeciętną w danej miejscowości. Ponadto określenie wartości rynkowej przedmiotu transakcji dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych może nastąpić tylko w toku postępowania podatkowego (…)”.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: