eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › VAT w handlu papierami wartościowymi

VAT w handlu papierami wartościowymi

2007-03-15 13:42

Podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych, jest zysk osiągnięty na sprzedaży poszczególnych dłużnych papierów wartościowych. Takie stanowisko zajął Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w postanowieniu z dnia 22.12.2006 roku nr 1471/NUR2/443-371/06/JP.

Przeczytaj także: VAT-23: żuraw samojezdny nie jest środkiem transportu

Jakie wątpliwości rozpatrzył urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu poinformował, iż świadczy usługi pośrednictwa finansowego w zakresie finansowania, w tym m.in. poprzez nabywanie (obejmowanie) dłużnych papierów wartościowych. Wynagrodzenie za takie usługi może następować w dwojaki sposób: poprzez uzyskanie odsetek od tak zwanych kuponowych dłużnych papierów wartościowych lub dyskonta od tak zwanych zero-kuponowych dłużnych papierów wartościowych przed terminem ich wykupu przez emitenta lub poprzez osiąganie dodatniej różnicy pomiędzy ceną zbycia a ceną zakupu (objęcia) dłużnego papieru wartościowego. Podatnik nabywanie (obejmowanie) i zbywanie dłużnych papierów wartościowych zakwalifikował jako świadczenie usług pośrednictwa finansowego. W związku z tym zwraca się do organu podatkowego z pytaniem, co stanowi obrót VAT w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych? Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl natomiast art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przepis ten dotyczy również usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych. Wskazać należy, że decydujące znaczenie w sprawie ma charakter przedmiotowych usług kwalifikowanych jako usługi pośrednictwa finansowego, które niewątpliwie stanowią formę finansowania.

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego stwierdzić należy, iż w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych podstawą opodatkowania (obrotem) w podatku od towarów i usług będzie zysk osiągnięty na sprzedaży poszczególnych dłużnych papierów wartościowych, rozumiany jako nadwyżka ceny sprzedaży dłużnych papierów wartościowych ponad cenę ich zakupu. Zysk ten stanowi bowiem wynagrodzenie, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: