eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rozliczanie VAT kwartalnie - za i przeciw

Rozliczanie VAT kwartalnie - za i przeciw

2007-03-17 00:22

Podstawowa zasada rozliczania podatku od towarów i usług została zawarta w art. 99 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z nią podatnicy, o których mowa w art. 15, obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług za okresy miesięczne, w terminie do 25-go dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Zgodnie natomiast z art. 103 ust. 1 ustawy o VAT „Podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i art. 33.”

Od powyższej zasady występuje jednak kilka wyjątków. Otóż niektórzy podatnicy mogą skorzystać z możliwości kwartalnego rozliczania podatku od towarów i usług. Zaliczają się do nich:
  • mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową rozliczeń
  • mali podatnicy, którzy zawiadomili naczelnika urzędu skarbowego o rozliczaniu podatku VAT za okresy kwartalne, nie wybierając przy tym metody kasowej
  • rolnicy sprzedający wyłącznie produkty rolne, którzy nie korzystają ze statusu rolnika ryczałtowego.

W tym miejscu należy wspomnieć, iż małym podatnikiem jest podatnik:
  • u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 800 000 EURO,
  • prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami powierniczymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 30 000 EURO.

Przeliczenia kwot wyrażonych w EURO dokonuje się według średniego kursu EURO ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000 zł.
W 2007 roku limit ten w pierwszym przypadku wynosi 3 180 000,00 zł, a w drugim 119 000,00 zł.

Podstawowy przywilej dla tej grupy podatników został zawarty w art. 103 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z nim podatnicy ci są obowiązani bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego do obliczania i wpłacania podatku za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu. A więc rozliczają się kwartalnie z podatku VAT a nie miesięcznie. Deklaracje w takiej sytuacji składane są również za okresy kwartalne.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.