eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Biopaliwa: nowy projekt do zaopiniowania

Biopaliwa: nowy projekt do zaopiniowania

2007-03-23 10:50

W dniu 22.03.2007 roku Ministerstwo Gospodarki na stronie www przedstawiło program promocji biopaliw. Przewiduje on nie tylko niższą akcyzę czy ulgi w podatku dochodowym, ale także np. zwolnienie z opłat dla kierowców za parkowanie.

Przeczytaj także: Akcyza na biopaliwa: stawki podatku w ustawie

Skierowany do konsultacji społecznych program promocji biopaliw został opracowany przez Ministerstwo Gospodarki na lata 2008 – 2014. Jak podkreśla resort – jego celem jest stworzenie warunków dla opłacalności produkcji i stosowania biopaliw w Polsce. Skierowany on jest głównie na dwa rodzaje działań: pierwsze dotyczą wsparcia dla produkcji biokomponentów i biopaliw ciekłych, drugie mają stymulować popyt w tym zakresie.

Podstawowym środkiem, który ma wpłynąć na konkurencję tych paliw z ropopochodnymi jest obniżenie akcyzy. Resort gospodarki proponuje, aby ulga wynosiła 1,048 zł/l w przypadku estrów, 1,565 zł/l w przypadku bioetanolu oraz całkowite zwolnienie z tego podatku biokomponentów stanowiących samoistne paliwo.

Kolejna ulga dotyczy podatku dochodowego. Resort proponuje, aby można było odliczyć od podatku kwotę stanowiącą 19 proc. nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej.

Następne zaproponowane rozwiązania mają przekonać kupujących do nabywania biopaliwa. Polegać one mają m.in. na stworzeniu wydzielonych stref dostępnych wyłącznie dla ekologicznego transportu publicznego (np. w centrach miast i na terenach chroniących przyrodę), zwolnienie z opłaty parkingowej kierowców tankujących biopaliwa ciekłe, ulgi w opłatach dla firm z tytułu korzystania ze środowiska, wprowadzenie systemu zachęcającego do nabywania pojazdów i maszyn wyposażonych w silniki przystosowane do spalania biopaliw w ramach zamówień publicznych, nałożenie na administrację rządową obowiązku stosowania biopaliw oraz edukację i promocję w tym zakresie.

Na tym jednak nie koniec. Resort gospodarki chce również zmniejszyć koszty produkcji roślin energetycznych. W związku z tym zamierza wprowadzić dodatkowe dopłaty dla rolników produkujących ten surowiec. Będą oni mogli skorzystać m.in. ze środków krajowych, w wysokości 50 proc. kosztów założenia wieloletnich plantacji roślin energetycznych. Ponadto rośliny uprawiane przez rolników z przeznaczeniem na biokomponenty dodatkowo zostaną objęte systemem dopłat uzupełniających ze środków krajowych. Pomoc ta jest jednak zagwarantowana tylko do powierzchni uprawy, która będzie przedmiotem umowy między rolnikiem a przetwórcą przemysłowym oraz zależna od ilości dostarczonego surowca.

Obowiązek przyjęcia przez Radę Ministrów Wieloletniego programu promocji biopaliw na lata 2008-2014 został zapisany w art. 37 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych .

Dyrektywa unijna nr 2003/30/WE w sprawie promowania użycia biopaliw natomiast wymaga, aby udział biokomponentów w rynku paliw w 2010 r. wynosił nie mniej niż 5,75 proc. Z kolei zgodnie z ustaleniami posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 8 - 9 marca 2007 r. – w 2020 r. nie powinien on być niższy niż 10 proc.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: