eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga budowlana wyklucza ulgę odsetkową

Ulga budowlana wyklucza ulgę odsetkową

2007-03-24 13:25

Z ulgi odsetkowej nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w latach wcześniejszych korzystali z tzw. dużej ulgi mieszkaniowej, nawet jeżeli wykorzystali ją w niewielkim stopniu. Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Łodzi w decyzji z dnia 15.03.2007 r. nr PB I-3/4117/IN-2/US/2007/FM utrzymując tym samym w mocy postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna z dnia 21.12.2006 r. Nr I–415–35/03/06.
Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

Podatniczka w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniła, iż przed zawarciem związku małżeńskiego korzystała z odpisów od podatku z tytułu ponoszonych wydatków na budowę domu. Ulgę wykorzystała w 21 procentach. Po zawarciu związku małżeńskiego w 2005 r. zaciągnęła wspólnie z mężem kredyt na dokończenie budowy domu. Małżonek nie korzystał z żadnych ulg budowlanych. W związku z tym podatniczka ma wątpliwości, czy może skorzystać z ulgi odsetkowej. Na podstawie takiego stanu faktycznego izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…)Zasady dokonania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych regulują przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W myśl art. 26 b ust. 1 tej ustawy, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania, określone w przepisach prawa budowlanego.
    Uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego jest przywilejem, z którego podatnik może skorzystać w przypadku spełnienia wszystkich warunków wymienionych w art. 26b ust. 2 i 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym. Niespełnienie któregokolwiek z warunków, określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik nie nabywa prawa do skorzystania z przedmiotowego odliczenia.

 

1 2

następna

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.