eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga budowlana wyklucza ulgę odsetkową

Ulga budowlana wyklucza ulgę odsetkową

2007-03-24 13:25

Przeczytaj także: Rozpoczęta budowa domu a ulga odsetkowa


Przepis art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym, stanowi, iż odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
  1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budowę budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu.
  7. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika zatem, iż uprawnienia do skorzystania z przedmiotowej ulgi będą miały osoby, które w latach ubiegłych nie korzystały z tzw. dużej ulgi mieszkaniowej, czyli podatnicy, którzy wcześniej nie odliczali od dochodu lub podatku wydatków związanych z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych.

Użycie przez ustawodawcę w przepisie art. 26 ust. 2 pkt 7 ustawy podatkowej, spójnika „lub” wyraża alternatywę łączną czyli dopuszczającą możliwość współwystępowania sytuacji komunikowanych przez zdanie łączone tym spójnikiem. Odmienna wykładnia tego przepisu byłaby uprawniona wówczas, gdyby te dwa składniki zdania (podatnik i małżonek) były połączone spójnikiem „albo” oznaczającym alternatywę rozłączną, czyli odnoszącą się do możliwości wykluczających się. Zatem oznacza to, w przypadku małżonków, iż aby móc skorzystać z przedmiotowej ulgi, żaden z małżonków nie może korzystać z tzw. dużej ulgi budowlanej.

Z okoliczności opisanych przez Panią wynika, iż przed zawarciem związku małżeńskiego korzystała Pani z odpisów od podatku z tytułu ponoszonych wydatków na budowę domu. Nie ulega zatem wątpliwości, że zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy podatkowej okoliczność ta pozbawia Panią oraz Pani męża prawa do skorzystania z odliczenia spłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe.

Bez znaczenia pozostaje również fakt, iż do chwili likwidacji ulgi budowlanej wykorzystała ją Pani tylko w 21 procentach, bowiem w cytowanym wyżej przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mowa jest o korzystaniu a nie wykorzystaniu ulgi budowlanej.

W tym miejscu należy także dodatkowo podkreślić, iż w prawie podatkowym wszelkie ulgi, zwolnienia czy wyjątki od przyjętych reguł stanowią pewien wyłom w ogólnej zasadzie powszechności opodatkowania, stąd winny być stosowane i rozumiane literalnie. Niedopuszczalna jest zatem w omawianym zakresie wykładnia rozszerzająca /por. wyrok NSA z dnia 17 lipca 2002 r. sygn. akt I SA/Wr 469/00; wyrok NSA z dnia 19 lipca 2000 r. sygn. akt SA/Wr 2029/97/. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: