eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Koszty działalności a opłata rejestracyjna

Koszty działalności a opłata rejestracyjna

2007-03-25 13:40

Opłaty rejestracyjne i arbitrażowe wniesione do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izby Gospodarczej w celu wyegzekwowania należności zgodnie z podpisanym kontraktem stanowi wydatek związany z działalnością gospodarczą racjonalnie i gospodarczo uzasadniony, a co za tym idzie stanowią koszty uzyskania przychodu. Stanowisko takie zajął Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w postanowieniu z dnia 29.11.2006 r. nr I/415-67-329/06/ZDB.

Przeczytaj także: Podróż służbowa: wypłacona delegacja w kosztach podatkowych

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu poinformował, że prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. W związku z brakiem zapłaty za dostarczony towar handlowy od kontrahenta zagranicznego Spółka wystąpiła do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izby Gospodarczej o wyegzekwowanie należności za towar, na który była wcześniej wystawiona faktura sprzedaży. Sprawę roszczenia sąd rozpatrzył po dokonaniu zapłaty za opłatę rejestracyjną i opłatę arbitrażową, na które wystawił fakturę. W związku z tym podatnik ma wątpliwości czy wydatek na pokrycie w/w kosztów stanowi koszt uzyskania przychodu. Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.2001r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który zawiera definicję kosztów uzyskania przychodów, aby stwierdzić, czy wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu, zaistnieć muszą jednocześnie dwa warunki, a mianowicie:
  1. celem poniesienia wydatku powinno być osiągnięcie przychodu,
  2. wydatek ten nie może znajdować się w określonym w art. 23 ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

W odniesieniu do pierwszego warunku, upoważniającego do zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu, to zauważyć trzeba, że ustawa tylko w sposób ogólny określa wydatki mogące stanowić koszty uzyskania przychodu. Pozwala to w konsekwencji na stwierdzenie, że podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wyraźnie bowiem wiąże koszty uzyskania przychodów z celem osiągnięcia przychodów. Cel ten musi być widoczny, a ponoszone koszty winny go realizować lub co najmniej zakładać go jako realny.

Przyjmuje się, że aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to między jego poniesieniem a osiągnięciem przychodu zachodzić musi związek przyczynowo-skutkowy tego rodzaju, że poniesienie wydatku wpływa na powstanie lub zwiększenie przychodu.
Nie będzie natomiast stanowić kosztu uzyskania przychodu taki wydatek, który oceniany obiektywnie, nie może spowodować osiągnięcia przychodu, ani też nie może mieć realnego wpływu na uzyskiwany przychód bądź jego źródło.

Odnosząc powyższe do stanu przedstawionego we wniosku, poniesiony wydatek opłaty rejestracyjnej i arbitrażowej wniesionej do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izby Gospodarczej w celu wyegzekwowania należności zgodnie z podpisanym kontraktem stanowi wydatek związany z działalnością gospodarczą racjonalnie i gospodarczo uzasadniony. W związku z tym ww. opłaty będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Pani przedsiębiorstwa. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: