eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wydatki na emisję akcji jako koszty podatkowe

Wydatki na emisję akcji jako koszty podatkowe

2007-03-28 13:57

Wydatki poniesione przy podwyższeniu kapitału zakładowego (związane m.in. z emisją akcji) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto można obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związanego z wydatkami na emisję akcji. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Łodzi w decyzji z dnia 27.12.2006 r. nr III-3/4407int-75/VAT/06/TK.

Przeczytaj także: Zagraniczny podatek od wartości dodanej w podatku dochodowym

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W zapytaniu skierowanym do organu podatkowego podatnik – spółka wyjaśniła iż podstawowym przedmiotem działalności jest produkcja i dostawa przetworów z mięsa i warzyw. W 2005 roku podjęła decyzję o emisji akcji przedsiębiorstwa poprzez wejście na Giełdę Papierów Wartościowych. Z emisji spółka uzyskała środki pieniężnie, które zamierza sukcesywnie inwestować w rzeczowy majątek trwały firmy w celu przejęcia innych firm z branży spożywczej, przez co docelowo mają znacznie wzrosnąć obroty spółki, a co za tym idzie – jej przychodów. Spółka poniosła pewne koszty związane z przygotowaniem i emisją akcji, do których można zaliczyć: koszty związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego (koszty badania prawnego i finansowego Spółki), koszty doradztwa prawnego i finansowego, koszty administracyjne (druk, publikacja i dystrybucja prospektu emisyjnego), koszty prawne (opłaty notarialne, sądowe, skarbowe), koszty ogłoszeń wymaganych przepisami prawa, koszty ewentualnych tłumaczeń dokumentacji przygotowanej na potrzeby Oferty Publicznej, koszty promocji Oferty Publicznej, w tym organizacji spotkań (wynajęcie sali, druk materiałów informacyjnych, itp.), koszty szkoleń w zakresie wiedzy o Giełdzie Papierów Wartościowych. W związku z tym spółka ma wątpliwości, czy przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wydatków poniesionych na emisję akcji. Na podstawie takiego stanu faktycznego izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…)W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:
  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
    1. z tytułu nabycia towarów i usług,
    2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
  2. w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
  3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: