eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatnik VAT i PKPiR - jak data powstania przychodu

Podatnik VAT i PKPiR - jak data powstania przychodu

2007-03-30 13:43

Z dniem 01 stycznia 2007 roku przestał obowiązywać art. 14 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który regulował datę powstania przychodu u podatnika podatku VAT, który prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Przeczytaj także: Reklamacja towaru w księdze przychodów i rozchodów

Brzmienie obowiązującego do dnia 31 grudnia 2006 roku art. 14 ust. 1f ustawy o PIT było następujące:
„Jeżeli podatnik:
  1. jest podatnikiem podatku od towarów i usług nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
  2. prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
  3. ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami

- za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1c, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.”


Obecnie nie ma już w ustawie o PIT szczególnych postanowień prawnych, które odnosiłyby się do podatników VAT prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zatem podczas określania momentu uzyskania przychodów stosują oni teraz takie same zasady, jak pozostali podatnicy.

Podstawowe zasady dotyczące momentu powstania przychodu zostały określone w znowelizowanym art. 14 ust. 1c ustawy o PIT. Jego brzmienie jest następujące:
„Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.”

A zatem za termin uzyskania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi. Termin ten jednak nie może nastąpić później niż dzień wystawienia faktury VAT lub uregulowania należności.

Jeżeli więc np. podatnik wykonał daną usługę lub sprzedał towar (a zarazem wydał go nabywcy) w dniu 28 lutego 2007 roku, na potwierdzenie czego wystawił fakturę VAT, lecz dopiero 5 marca 2007 roku – w myśl znowelizowanych przepisów przychód powstanie w dniu 28 lutego 2007 roku.
Zgodnie natomiast z przepisami obowiązującymi do końca 2006 roku – przychód powstałby w dniu 5 marca 2007 roku.

Powyższa reguła nie ma zastosowania, gdy:
  • Strony ustalą, że dana usługa będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych. Wtedy datą powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w danej umowie lub na wystawionej fakturze, przy czym nie może to być rzadziej niż raz w roku. Reguły takie obowiązują także w przypadku dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego
  • Do uzyskanego przychodu z działalności gospodarczej nie mają zastosowania powyższe przepisy. Wtedy za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty

Do pobrania:


Przeczytaj także: Zwrot towaru a zapisy w KPiR Zwrot towaru a zapisy w KPiR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: