eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › CIT: nota obciążeniowa a obowiązek podatkowy

CIT: nota obciążeniowa a obowiązek podatkowy

2007-04-01 12:55

Wystawienie noty obciążeniowej nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Przychód bowiem w tej sytuacji powstanie w momencie otrzymania zapłaty od kary umownej. Stanowisko takie zajął Pomorski Urząd Skarbowy w postanowieniu z dnia 27.12.2006 r. nr DP/423-0180/06/AKL.
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu poinformował, że podpisał z kontrahentami umowy sprzedaży, na podstawie których miał otrzymywać zboże na warunkach ściśle określonych w kontraktach. Z uwagi na fakt, iż wielu kontrahentów nie dostarczyło towaru w umówionym terminie, podatnik wyznaczył im nowy termin w trybie art. 491 Kodeksu cywilnego, dając jednocześnie kontrahentom możliwość zwolnienia się ze świadczenia pod warunkiem zapłaty kary umownej. Ponieważ kontrahenci, mimo wyznaczonego dodatkowego terminu, nie dotrzymali warunków umowy, podatnik wystawił noty obciążeniowe. W związku z powyższym podatnik ma wątpliwości, czy wystawienie i wysłanie do kontrahenta noty obciążeniowej dotyczącej odszkodowania za niezrealizowanie kontraktu jest podstawą do wykazania jako przychód w podatku dochodowym od osób prawnych. Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3 c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Powyższe przepisy jednoznacznie określają moment powstania przychodu należnego powstałego w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Ponieważ art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. mówi o przychodach "związanych" z działalnością gospodarczą, należy stwierdzić, iż odnosi się on do przychodów będących następstwem prowadzonej działalności gospodarczej, związanych z nią bezpośrednio lub pośrednio.

 

1 2

następna

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.