eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż nieruchomości nie zawsze podlega PIT

Sprzedaż nieruchomości nie zawsze podlega PIT

2007-04-02 14:04

Przeczytaj także: Fundusz remontowy a podatek od sprzedaży nieruchomości


Aby skorzystać z powyższego zwolnienia, trzeba złożyć stosowne oświadczenie we właściwym urzędzie skarbowym o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych na powyższe cele. Podatnik ma na to 14 dni licząc od daty sprzedaży.
Kolejne zwolnienia zostały zapisane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b) – d). Zgodnie z nimi przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych jest zwolniony z podatku dochodowego:
  • w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części,
  • w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związkuz wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,
  • w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny

Jeżeli podatnik nie skorzysta z ww. zwolnień, a sprzedaż nieruchomości lub praw majątkowych nastąpi przed pięcioma latami licząc od końca roku w którym zostały nabyte – będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. Opodatkowaniu w tym przypadku będzie podlegał przychód ze sprzedaży pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia, do których można zaliczyć m.in. opłatę notarialną. Do kosztów nie można jednak zaliczyć wydatków związanych z nabyciem czy wybudowanie sprzedawanej nieruchomości.

Przychód taki powstaje z chwilą zawarcia umowy. Nie ma tutaj najmniejszego znaczenia moment zapłaty ceny przez nabywcę, nawet w sytuacji, gdy odpowiednia klauzula zostanie zawarta w umowie. Wskazać w tym miejscu należy, iż zaniżenie ceny, przez co będzie ona znacznie odbiegać od wartości rynkowej może spowodować wezwanie strony umowy przez organ podatkowy do zmiany wartości sprzedawanej nieruchomości lub podania przyczyn jej zaniżenia. Niezastosowanie się podatnika do wezwania spowoduje ustalenie wartości nieruchomości przez organ podatkowy z uwzględnieniem opinii powołanego biegłego i od tej wartości zostanie naliczony podatek. Dodatkowo zbywający zostanie obciążony kosztami opinii biegłego powołanego do określenia wartości zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego, jeżeli wartość ustalona przez organ podatkowy odbiega min. o 33 proc. od wartości podanej przez sprzedającego.

Przychód ze zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 proc. Stosowną deklarację w tym zakresie PIT-23 oraz należny podatek trzeba zapłacić w terminie 14 dni od daty sprzedaży.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: