eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Usługi transportowe i budowlane a obowiązek w VAT

Usługi transportowe i budowlane a obowiązek w VAT

2007-04-04 13:35

Obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje przeważnie z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą VAT - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, jednak nie później niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od reguły tej występuje jednak sporo wyjątków. Jednym z nich są usługi budowlane i transportowe.

Przeczytaj także: Umowne okresy rozliczeniowe usług: kursy walut obcych w VAT

Moment powstania obowiązku podatkowego został określony w art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług. W ust. 13 pkt 2 został natomiast określony moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie usług:
  • transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,
  • spedycyjnych i przeładunkowych,
  • w portach morskich i handlowych,
  • budowlanych lub budowlano-montażowych.

Tutaj moment powstania obowiązku podatkowego powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, liczą od dnia wykonania usługi.

Zatem obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty, przy czym nie musi ona nastąpić w pełnej wysokości. Jeżeli zapłata taka nastąpi po trzydziestu dniach od dnia wykonania usługi lub nie zostanie uregulowana wcale – obowiązek podatkowy powstanie trzydziestego dnia licząc od dnia wykonania usługi.

Faktura w tej sytuacji powinna być wystawiona nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego oraz nie wcześniej niż trzydziestego dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (§ 15 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług). Wystawienie faktury nie ma przy tym wpływu na powstanie obowiązku podatkowego u usługodawcy.

Co to oznacza dla usługodawcy oraz usługobiorcy?

W zakresie wcześniej wymienionych usług podatnicy mogą sobie w pewnym zakresie regulować moment powstania obowiązku podatkowego, a co za tym idzie mogą w pewnym stopniu regulować wysokość wpłat podatku do urzędu skarbowego. 30 dniowy termin umożliwia bowiem podatnikowi przesunięcie obowiązku podatkowego o jeden miesiąc. Jeżeli więc świadczy on usługę transportową firmie X dnia 15 stycznia 2007 roku, a nie chce odprowadzać do fiskusa podatku VAT za ten miesiąc, gdyż wie, iż na początku przyszłego miesiąca będzie musiał dokonać sporych inwestycji – może ustalić z firmą X, iż płatność za tę usługę ma nastąpić na początku lutego, przez co obowiązek podatkowy powstanie w miesiącu lutym, a co za tym idzie podatek VAT (w przypadku rozliczenia miesięcznego) płatny będzie do 25 marca 2007 roku. Zmniejszy to wysokość kwoty podatku VAT, którą musi on odprowadzić do Skarbu Państwa za miesiąc styczeń. Zwiększone inwestycje w lutym natomiast spowodują, iż wpłata podatku do fiskusa za ten miesiąc także nie będzie zbyt duża.

Powyższe może być korzystne nie tylko dla świadczącego usługę ale także dla nabywcy. Może on bowiem przez dłuższy okres czasu operować środkami finansowymi, a co za tym idzie – wypracować dodatkowy zysk. Ponadto usługobiorca może wykazać nabycie usługi już za miesiąc styczeń, a co za tym idzie wykaże większy podatek naliczony do odliczenia. Brak obowiązku podatkowego o usługodawcy nie zabrania bowiem usługobiorcy odliczenia podatku wynikającego z tej usługi transportowej.

Do pobrania:

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: