eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Stawka VAT a adaptacja budynku na mieszkalny

Stawka VAT a adaptacja budynku na mieszkalny

2007-04-05 13:04

Prace budowlano-montażowe polegające na adaptacji budynku szpitala na lokale mieszkalne podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7 proc. Ponadto podatnik może odliczyć podatek VAT z faktur otrzymanych od podwykonawców nawet w sytuacji, gdy przyjmą oni w tym zakresie stawkę tego podatku w wysokości 22-proc. Ważne bowiem jest spełnienie przesłanek pozytywnych (czyli wykorzystania zakupów do czynności opodatkowanych) oraz nie zaistnienie przesłanek negatywnych (czyli wyłączeń zastosowania obniżenia podatku). Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Rzeszowie w decyzji z dnia 01.3.2007 roku nr IS.II/2-443/328/06 zmieniając tym samym postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 08.12.2006 r. nr PUS.II/443/97/2006/MWP

Przeczytaj także: Aby odliczyć VAT od zakupu trzeba mieć sprzedaż opodatkowaną

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż wykonuje roboty budowlano-montażowe, polegające na adaptacji budynku szpitalnego na budynek mieszkalny wielorodzinny. Zgodnie z zapisami umowy zawartej z zamawiającym przedmiotem odbioru będzie budynek mieszkalny wraz z robotami towarzyszącymi. Podatnik zatem wystawia zamawiającemu każdego miesiąca faktury za wykonane roboty, stosując stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 proc. Podatnik korzysta przy tym z usług podwykonawców. Wykonują oni ten sam zakres robót. Od jednego z podwykonawców otrzymał fakturę z podatkiem w wysokości 7 proc., natomiast od drugiego podwykonawcy fakturę ze stawką 22 proc. W związku z tym podatnik ma wątpliwości co do wysokości stawki podatku VAT, jaką powinny być takie usługi opodatkowane oraz czy może odliczyć podatek VAT wynikający z faktur otrzymanych od podwykonawców. Na podstawie takiego stanu faktycznego izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w świetle art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Na podstawie art. 146 ust. 2 ustawy o VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego, zdefiniowanego w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT i infrastruktury towarzyszącej, określonej w art. 146 ust. 3 tejże ustawy oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

W świetle wymienionych regulacji, odnosząc się do sytuacji przedstawionej w zapytaniu, tut. organ stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatku zależało będzie od przedmiotu umowy cywilno-prawnej zawartej pomiędzy spółką a kontrahentem, który posiada odpowiednią dokumentację dotyczącą zmiany przeznaczenia budynku i zaadoptowanie go do celów mieszkaniowych. Gdy z zawartej umowy wynika, iż przedmiotem sprzedaży ma być robota budowlano-montażowa związana z budownictwem mieszkaniowym to wystawiając fakturę podatnik ma prawo opodatkować całość usługi wg 7% stawki podatku.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: