eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Karta podatkowa a księgi rachunkowe

Karta podatkowa a księgi rachunkowe

2007-04-14 12:40

Podatnik opodatkowany w formie karty podatkowej, który w 2006 roku osiągnął przychód na poziomie kwoty 800 000 euro, ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych począwszy od dnia 1 stycznia 2007 roku. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Łodzi w decyzji z dnia 29.03.2007 r. nr PB I-2/4150/IN-4/DUSŁ-G/07/MB zmieniając tym samym postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z dnia 04.01.2007r. Nr US I-2/415/30/2006.

Przeczytaj także: Działy specjalne: kiedy księgi rachunkowe?

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży art. spożywczych. Podatek dochodowy z tego tytułu rozlicza w formie karty podatkowej. Jednocześnie jest także podatnikiem podatku VAT, w związku z czym prowadzi stosowne ewidencje zakupu i sprzedaży. Zgodnie z nimi – obroty prowadzonej przez niego firmy w roku 2006 przekroczyły kwotę 800 000 euro. Dlatego też podatnik ma wątpliwości, czy musi stosować pełną księgowość w przypadku, gdy jest opodatkowany w formie karty podatkowej. Na podstawie takiego stanu faktycznego izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia z 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w ustawie nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, chyba, że przepisy ustawy stanowią inaczej.

W rozdziale dotyczącym karty podatkowej, ustawodawca wskazał sytuacje, w których podatnik zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg, jednakże nie dotyczą one uzyskania przez podatnika kwoty określonej w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

Organ drugiej instancji zauważa, iż powołany przepis ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wyłącza obowiązek prowadzenia ksiąg jedynie dla potrzeb podatku dochodowego.Zatem, w sytuacji, gdy przepisy innych ustaw, nakładają na podatnika obowiązek prowadzenia ksiąg, nie podlega on wyłączeniu na podstawie ww. ustawy.

Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą w formie karty podatkowej jest jednocześnie podatnikiem podatku od towarów i usług, zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji dla celów tego podatku, o ile nie podlega zwolnieniu w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 2. ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości z dnia 29.09.1994r o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), przepisy ustawy stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 EURO.

Powyższe oznacza, iż art. 2 ust. 1 pkt 2 przepisy w/w ustawy mają obowiązek stosować osoby fizyczne (prowadzące działalność gospodarczą) jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 EURO. Reasumując powyższe, w przypadku gdy osiągnął Pan w 2006r. przychód na poziomie kwoty 800.000 EURO będzie miał obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych począwszy od 1 stycznia 2007r. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: