eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › 2% podatku dla organizacji pożytku publicznego

2% podatku dla organizacji pożytku publicznego

2007-04-18 14:01

Konfederacja Pracodawców Polskich apeluje do Rządu, aby podatnicy mogli przekazywać 2 proc. podatku na rzecz wybranych przez nich organizacji pożytku publicznego.

Przeczytaj także: Znamy kwoty dla OPP przekazane w 2023 r. Rekordzista otrzymał ponad 288 mln zł

W chwili obecnej możemy 1 procent naszego podatku wynikającego z zeznania rocznego wpłacić na rzecz organizacji pożytku publicznego działających na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Z uprawnienia tego mogą skorzystać wszyscy podatnicy składający zeznanie. Pomniejszenia podatku można dokonać w zeznaniu rocznym. Zmniejszenie takie oczywiście nie może wynosić więcej niż 1 procent podatku należnego, wykazanego w zeznaniu (na organizację pożytku publicznego można jednak wpłacić większą wartość). Kwotę zmniejszenia zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół. Rozwiązanie takie istnieje od 2003 roku. Poczynając od rozliczeń za 2007 rok to naczelnik właściwego urzędu skarbowego – na wniosek podatnika – będzie przekazywał na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Konfederacja Pracodawców Polskich chce jednak, aby podatnicy mogli przekazywać 2 proc. swojego podatku, podkreślając że „(…)Dobrowolne przekazywanie 1% podatku dochodowego przez obywateli stało się ważną pozycją w budżetach organizacji pożytku publicznego. Obecnie jednak działają dość skomplikowane procedury przekazywania części podatku dochodowego. W polskim społeczeństwie wciąż niewielka jest wiedza o istnieniu takiej możliwości. To sprawia, że pieniądze przekazywane przez obywateli, były mniejsze niż zakładano. Jak wynika ze statystyk liczba podatników przekazujących 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, chociaż rośnie, stanowi wciąż niewielki ich odsetek. (…)”

KPP uważa, iż pełne wykorzystanie możliwości tzw. „Trzeciego Sektora w Polsce” będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy zostaną stworzone bardziej korzystne warunki jego rozwoju, które mają polegać m.in. na lepszym finansowaniu zadań publicznych przez organizacje pożytku publicznego.

KPP na swojej stronie www podkreśla, iż organizacje te są podstawowym filarem budowy w Polsce kraju społeczeństwa obywatelskiego, które ma ogromny potencjał. Umożliwienie przekazywania podatnikom nie jednego, a dwóch proc. swojego podatku na rzecz tych organizacji będzie bardzo dużym krokiem w tym kierunku.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: