eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszty uzyskania przychodów przy kilku pensjach

Koszty uzyskania przychodów przy kilku pensjach

2007-04-20 12:31

Pracownicy pracujący jednocześnie na dwóch i więcej etatach mają prawo do większych kosztów uzyskania przychodów. Jak je zatem ustalić w prawidłowej wysokości w zeznaniu rocznym?
Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku „Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, w przypadku gdy:
  1. podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy - wynoszą 102 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.227 zł,
  2. podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy - nie mogą przekroczyć łącznie 1.840 zł 77 gr za rok podatkowy,
  3. miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę - wynoszą 127 zł 82 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1 533 zł 84 gr,
  4. podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę - nie mogą przekroczyć łącznie 2 300 zł 94 gr za rok podatkowy.”

Zatem pracownik, który uzyskuje wynagrodzenie ze stosunku pracy w jednym miesiącu z dwóch lub więcej zakładów – ma prawo do stosowania kosztów uzyskania przychodów z tytułu każdego stosunku pracy. Wysokość rocznych kosztów uzyskania przychodów z kolei ustalana jest na podstawie kosztów miesięcznych, lecz pod warunkiem, że nie przekroczą one limitu rocznego określonego w przepisach podatkowych przez ustawodawcę.

Jeżeli więc pracownik osiąga np. przychody ze stosunku pracy w danym miesiącu z dwóch zakładów – przysługują mu koszty uzyskania przychodu oddzielnie z każdego zakładu pracy. W rozliczeniu rocznym z kolei będzie mu przysługiwał podwyższony limit tych kosztów. Pamiętać przy tym należy iż roczny limit kosztów jest nadrzędny w stosunku do miesięcznych. Oznacza to, iż jeżeli po zsumowaniu miesięczne koszty uzyskania przychodów przekroczą limit roczny – podatnikowi przysługują koszty w wysokości tego drugiego.

Zobrazujmy to na przykładach

Przykład 1.
Pracownik w roku 2006 pracował w dwóch zakładach pracy znajdujących się w jego miejscu zamieszkania przez okres dwóch miesięcy. Pozostałe 10 miesięcy pracuje w jednym zakładzie pracy. Podczas pracy w dwóch zakładach przysługują mu koszty uzyskania przychodów w wysokości 204,50 zł w każdym miesiącu. W pozostałym czasie – w wysokości 102,25 zł.

Roczne koszty uzyskania przychodów zatem będą wynosić:
(2 m-ce x 204,50 zł) + (10 m-cy x 102,25 zł) = 409 zł + 1 022,50 zł = 1 431,50 zł

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.