eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulgi podatkowe: oszczędzanie w kasie mieszkaniowej

Ulgi podatkowe: oszczędzanie w kasie mieszkaniowej

2007-04-23 12:55

Ulga dotycząca systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej została zlikwidowana kilka lat temu. Jednak Ci podatnicy, którzy nabyli do niej prawa - w dalszym ciągu mogą odliczać wydatki poniesione na tego rodzaju gromadzenie oszczędności.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne „podatnikom, którzy zawarli mowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy, w brzemieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.”

Zatem osoby, które nabyły prawa do ulgi dotyczącej systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej – mają prawo do jej kontynuacji w rozliczeniu rocznym za lata następne. Chodzi tu oczywiście o wpłaty dokonane po 01 stycznia 2002 roku do terminu określonego w stosownej umowie zawartej z bankiem. Ulga ta – na zasadzie praw nabytych – obowiązuje także w przypadku rozliczeń za rok 2006 (oczywiście, jeżeli podpisana umowa z bankiem obejmuje rok 2006 i/lub następne). Pamiętać jednak należy, iż nie może ulec zmianie rachunek oszczędnościowo-kredytowy oraz bank.

Odliczeniu podlega kwota w wartości nie wyższej niż 30% wydatków poniesionych w 2006 roku. Limit kwotowy wynosi natomiast 11 340 zł.

Przy ustalaniu wysokości odliczenia sprawdzić także należy, czy mieści się ono w kwocie limitu odliczeń przysługującego na rok 2006. Wartość oblicza się jako różnica limitu określonego na lata obowiązywania przepisów ustawy (a więc 1992 – 2006) oraz limitu odliczeń wykorzystanego w latach ubiegłych (a więc 1992 – 2005).

Odliczenia powyższej ulgi dokonuje się na formularzu PIT/D, który zostaje dołączony do zeznania rocznego (PIT-36 lub PIT-37). Zeznanie takie trzeba złożyć (za 2006 rok) do 30 kwietnia 2007 roku. Powyższą ulgę natomiast wykazuje się w części C wymienionego wcześniej załącznika PIT/D w pozycji 45.

Pamiętać także należy, iż jeżeli podatnik dokonuje także w części B.2 formularza PIT/D odliczeń z tytułu spłaconych w 2006 roku odsetek od kredytu bankowego lub pożyczki z zakładu pracy, otrzymanych w latach 1992–1993 na cele mieszkaniowe (mieszczące się w pojęciu tzw. dużej ulgi budowlanej), wcześniej opisywany limit odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej na lata 1992-2006 pomniejsza się o równowartość 19-proc. tych odsetek.

Do pobrania:


Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: