eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zeznania podatkowe - kto odpowie za błędy?

Zeznania podatkowe - kto odpowie za błędy?

2007-04-24 13:13

Mija czas składania zeznań rocznych za 2006 rok. Składane przez podatnika w urzędzie skarbowym druki mogą jednak zawierać błędy. Spowodowane one mogą być zarówno z winy podatnika jak i płatnika (m.in. poprzez nie dostarczenie stosownej informacji podatnikowi). Odpowiada za nie jednak ten pierwszy.

Przeczytaj także: Korekta zeznania PIT do końca kwietnia

Podatnicy – wypełniając zeznania roczne opierają się przeważnie na informacjach uzyskanych od płatników, przekazanych im na stosownych formularzach podatkowych. Najczęściej jest to PIT-11/8B. Zdarzyć się jednak może, że płatnik nie prześle nam stosownej informacji, lub dane na niej zawarte będą zawierały błędy. Na tej podstawie podatnik może źle wypełnić zeznanie roczne. Kto w takiej sytuacji za to odpowie?

Pamiętać należy, iż to na podatnik a nie płatnik odpowiada za prawidłowe wykazanie dochodów w zeznaniu rocznym. Nie ma tutaj znaczenia, czy płatnik miał obowiązek potrącić zaliczkę na podatek dochodowy, wystawić stosowną informację ani jakiekolwiek inne uchybienie. Cały obowiązek prawidłowego wykazania uzyskanych dochodów oraz określenia zobowiązania podatkowego za dany rok spoczywa na podatniku. Co prawda od 2007 roku obowiązuje przepis wyłączający w niektórych przypadkach odpowiedzialność podatnika (w zakresie błędów płatnika odnośnie przychodów uzyskanych ze stosunku pracy i pokrewnych, działalności wykonywanej osobiści oraz z praw majątkowych), jednak za dane zawarte w zeznaniu rocznym odpowiada tylko podatnik.

Jeżeli podatnik nie otrzymał stosownej informacji rocznej od swojego pracodawcy – powinien podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia, dlaczego taka sytuacja wystąpiła. W pierwszej kolejności należy się upewnić, czy płatnik miał obowiązek taką informację wystawić. Następnie – jeżeli miał on taki obowiązek – należy zwrócić się do niego o wystawienie informacji o uzyskanych dochodach na stosownym formularzu. Może to nastąpić w formie ustnej. Jeżeli działania takie nie przyniosą skutku – podatnik może zwrócić się z takim żądaniem w formie pisemnej. Jeżeli działanie takie również nie przyniesie zamierzonego skutku – należy powiadomić właściwy urząd skarbowy o zaistniałej sytuacji, czyli że płatnik nie dopełnił swoich obowiązków i nie wystawił informacji o uzyskanych przez podatnika w danym roku podatkowym dochodów.

Mimo zaistnienia powyższej sytuacji, podatnik ma obowiązek złożenia zeznania rocznego z uzyskanych dochodów. Kwoty zawarte w takim zeznaniu powinny możliwie jak najdokładniej odzwierciedlać wysokość zobowiązania podatkowego. Do składanego w urzędzie skarbowym zeznania należy dołączyć pismo informujące o możliwości popełnienia błędów w zeznaniu, związanych z nieotrzymaniem od płatnika stosownej informacji lub otrzymania informacji zawierającej błędy.

Złożenie zeznania w przybliżonych wartościach może bowiem mieć znaczny wpływ przy późniejszym właściwym ustaleniu zobowiązania podatkowego. Urząd skarbowy w takiej sytuacji może także odstąpić o nałożenia kary na podatnika w związku z podaniem niewłaściwych danych dotyczących zobowiązania podatkowego na podstawie kodeksu karnego skarbowego. Dodatkowo – poprzez złożenie takiego zeznania w obowiązującym terminie – podatnik będzie mógł się rozliczyć łącznie z małżonkiem i zachowa prawo do wspólnego złożenia ewentualnej korekty. Jeżeli natomiast będzie czekał, aż płatnik wystawi mu właściwą informację o uzyskanych w danym roku podatkowym dochodach oraz nie zachowa terminu przewidzianego do złożenia zeznania podatkowego – straci możliwość wspólnego rozliczenia.

Jeżeli z wypełnionej korekty zeznania wynikać będzie, iż podatnik zaniżył zobowiązanie podatkowe – będzie musiał on dopłacić podatek wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. Z kolei jeżeli zobowiązanie podatkowe zostało zawyżone – do korekty należy dołączyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Pamiętać także należy, aby do korekty zeznania dołączyć stosowne wyjaśnienie przyczyn jej złożenia – bez względu czy zobowiązanie podatkowe uległo zwiększeniu, zmniejszeniu lub pozostało bez zmian.

Odpowiedzialność podatnika w zakresie danych zawartych w zeznaniu rocznym dotyczy oczywiście wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu (czyli uzyskanych m.in. ze stosunku pracy, najmu, prowadzonej działalności gospodarczej, renty, stypendium, sprzedaży akcji i innych).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: