eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zeznania roczne 2006 w pytaniach i odpowiedziach

Zeznania roczne 2006 w pytaniach i odpowiedziach

2007-04-25 13:44

W dniu 02 kwietnia Ministerstwo Finansów zorganizowało dyżur telefoniczny dla osób poszukujących informacji w sprawie rozliczenia podatku dochodowego za 2006 rok. Najczęściej powtarzające się pytania i odpowiedzi w czasie dyżuru pojawiły się na stronie resortu finansów. Dzięki uprzejmości pracowników resortu zamieszczamy je także w naszym serwisie podatkowym.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

1) Czy w rozliczeniu rocznym za ubiegły rok mogę skorzystać z ulgi z tytułu dokonanych w 2006 r. wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej?

Niestety nie. Wpłaty na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, dokonane po 31 grudnia 2005 r. nie podlegają odliczeniu od podatku. Ulga remontowo-modernizacyjna została bowiem zlikwidowana z dniem 1 stycznia 2004 r. z jednoczesnym zachowaniem praw nabytych wyłącznie na lata 2004-2005. Zatem wydatki poniesione w 2006 r. nie podlegają już odliczeniu. Nadal możemy jednak odliczyć wydatki poniesione w latach ubiegłych (czyli do końca 2005 r.), które nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata.

2) Mam 24 lata. W 2006 r. pracowałam w wakacje na umowę zlecenia. W sumie zarobiłam niecałe 2 tys. złotych. Czy muszę składać zeznanie podatkowe. Jeśli tak, to o jakim symbolu. Od zleceniodawcy otrzymałam PIT-8B.

W każdym przypadku, w którym uzyskaliśmy w roku podatkowym dochody podlegające opodatkowaniu - bez względu na ich wysokość - jesteśmy zobligowani złożyć zeznanie podatkowe. Jeżeli dochody te uzyskaliśmy za pośrednictwem płatnika w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (a tak jest w tym przypadku, o czym świadczy wystawienie PIT-8B przez zleceniodawcę), to rozliczenia rocznego dokonujemy na formularzu PIT-37. Należy jedynie pamiętać, że termin złożenia zeznania za 2006 r. upływa 30 kwietnia 2007 r.

3) Jestem inwalidą III grupy. Czy prawdą jest, Ŝe z tego tytułu mogę odliczyć od dochodu kwotę 2.280 zł.

Ulga rehabilitacyjna, o której mowa w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przysługuje z tytułu posiadania samego orzeczenia o niepełnosprawności lecz z tytułu poniesienia określonego wydatku przez osobę niepełnosprawną lub osobę mającą na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Kwotę 2.280 zł mogą odliczyć np. osoby, które poniosły wydatki związane z używaniem samochodu osobowego stanowiącego ich własność lub współwłasność w związku z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo- rehabilitacyjne. Przy czym z ulgi tej mogą skorzystać wyłącznie osoby niepełnosprawne zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa lub osoby mające na utrzymaniu osoby osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia. Niestety powyższe warunki nie zostały przez Pana spełnione. A co za tym idzie nie może Pan skorzystać z przedmiotowego odliczenia.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: