eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwolnienie z VAT a opinie lekarskie dla sądu

Zwolnienie z VAT a opinie lekarskie dla sądu

2007-04-25 13:36

Podatnik - świadcząc usługi sporządzania opinii lekarskich dla sądu, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT do momentu uzyskania kwoty odpowiadającej w złotych równowartości 10.000 euro z tytułu wykonywania tych czynności, o ile nie stanowią one jednocześnie doradztwa. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Rzeszowie w decyzji z dnia 02.04.2007 r. nr IS.II/2-443/32/07 zmieniając tym samym postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 18.08.2005 r. nr I US-II/443/80/05.

Przeczytaj także: Opłata za garaż podlega opodatkowaniu VAT-em

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, iż jednostka jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej, której przedmiotem działalności jest wykonywanie zadań statutowych określonych w ustawie o służbie medycyny pracy. Dodatkowo świadczy usługi polegające na wydawaniu opinii lekarskich na zlecenie sądów. W związku ze świadczeniem tych usług podatnik wystąpił z zapytaniem czy może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT i zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług dopiero w momencie przekroczenia kwoty odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Na podstawie takiego stanu faktycznego izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Na podstawie delegacji zawartej w art. 113 ust. 14 ustawy, Minister Finansów określił listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy - § 28 rozporządzenia z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze sprost.). W poz. 37 załącznika do ww. rozporządzenia wymienione zostały usługi rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

W tym miejscu zauważyć należy, iż w związku z brakiem określenia przez ustawodawcę zakresu pojęciowego usług rzeczoznawstwa, zasadnym jest posłużenie się definicją rzeczoznawcy i rzeczoznawstwa zawartą w Słowniku Języka Polskiego (pod redakcją Mieczysława Szymczaka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, ISBN 83-01-14125-5). Zgodnie z tą definicją pojęcie rzeczoznawcy oznacza specjalistę powołanego do wydawania orzeczenia lub opinii w sprawach spornych; biegły, ekspert. Rzeczoznawstwo natomiast definiowane jest jako funkcja, zajęcie rzeczoznawcy; biegłość w ocenianiu czegoś, w wydawaniu orzeczeń w sprawach spornych, wynikająca z dobrej znajomości przedmiotu. Z tych definicji wynika, iż czynności polegające na sporządzaniu opinii dla sądu mieszczą się w zakresie pojęciowym rzeczoznawstwa.

Wskazać należy również, iż Minister Finansów pismem z dnia 16.11.2006 r. znak: PT3/PP3-812-112/ 2006/LW/823 wyjaśnił, iż ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, nie mogą korzystać podatnicy świadczący w ramach rzeczoznawstwa czynności będące jednocześnie doradztwem, innym niż doradztwo rolnicze związane z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związane ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

W świetle dokonanej interpretacji tut. organ stwierdza zatem, iż podatnik, świadcząc usługi sporządzania opinii lekarskich dla sądu, ma prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego do momentu uzyskania kwoty odpowiadającej w złotych równowartości 10.000 euro z tytułu wykonywania czynności, o ile czynności te nie stanowią jednocześnie doradztwa.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: