eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kto może wybrać ryczałt ewidencjonowany?

Kto może wybrać ryczałt ewidencjonowany?

2007-04-27 12:48

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają co do zasady wybór formy opodatkowania osiąganych przychodów/dochodów w podatku dochodowym. Jedną z takich form jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie mogą jednak z niego skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Niektórzy mogą także utracić w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej prawo do rozliczania się w sposób zryczałtowany w podatku dochodowym.

Przeczytaj także: Składka na Fundusz Pracy w kosztach gdy spółka jawna

Dochody uzyskane przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu według progresywnej skali podatkowej, chyba że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania określonej w art. 30c ustawy o PIT (czyli podatek liniowy według stawki 19 proc.) lub pisemne oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Mówi o tym art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skupmy się w dalszej części na ryczałcie.
Oświadczenie o wyborze zryczałtowanego podatku dochodowego co do zasady składa się we właściwym urzędzie skarbowym (właściwy według miejsca zamieszkania) do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku – do dnia poprzedzającego rozpoczęcie tej działalności, jednak nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Ponadto, jeżeli podatnik do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego (lub lat następnych) nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokona wyboru innej formy opodatkowania – przyjmuje się iż w nadal zamierza opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu. Zatem nie musi on co roku składać stosownego zawiadomienia o chęci skorzystania opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie zryczałtowanej.

Jak wskazano jednak we wstępie – nie każdy może skorzystać z tej preferencyjnej formy opodatkowania. Podstawowym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z tego podatku jest limit kwotowy. Otóż ci podatnicy, którzy uzyskali przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy w wysokości przekraczającej równowartość 250 000 euro – nie mogą rozliczać się w sposób zryczałtowany. Przy ustalaniu wartości uzyskanego przychodu bierze się przychody uzyskane z prowadzonej działalności gospodarczej na własne nazwisko oraz w formie spółek. Mówi o tym art. 6 ust. 4-6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Limit 250 000 euro obowiązuje poza tym tylko do końca 2007 roku. Od 2008 roku bowiem zostanie on zmniejszony do 150 000 euro.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: