eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wynajem lokali: własność małżonków a podatek VAT

Wynajem lokali: własność małżonków a podatek VAT

2007-05-07 12:41

Jednym ze źródeł osiągania przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest najem lokalu na cele inne niż mieszkaniowe. Jak jednak opodatkować najem lokalu oraz kto powinien płacić ten podatek w sytuacji, gdy stanowi on własność małżonków? Co natomiast należy uczynić, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą?

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT

Jak wskazuje art. 15 ust. 1 – podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza z kolei obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem najem lokalu mieści się w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Przy najmie lokalu obowiązuje także zwolnienie podmiotowe. Zgodnie z nim zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Jeżeli natomiast prowadzenie działalności zostało rozpoczęte w trakcie roku podatkowego – podatnik ten będzie zwolniony z tego podatku, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży powyższego limitu (kwota ta zostaje podzielona przez ilość dni w roku a następnie pomnożona przez ilość dni, które pozostały do końca roku).

Zgodnie z definicją podatnika oraz działalności gospodarczej zawartej w ustawie o VAT, podatnikiem w przypadku świadczenia przez małżonków usług najmu lokalu, gdy stanowi on własność obojga – będzie ten z małżonków, który faktycznie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu. Zarządzanie majątkiem wspólnym (mimo, iż składniki majątku stanowią własność obojga małżonków) może bowiem wykonywać jeden z małżonków samodzielnie.

Pamiętać należy, iż przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są określone w ustawie czynności. Podatnikiem z kolei jest podmiot wykonujący te czynności we własnym imieniu i na własny rachunek. Zatem wykonywanie przez jednego z małżonków czynności opodatkowanych nie powoduje, iż drugi także staje się podatnikiem podatku VAT.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: