eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jaka stawka VAT na olej rzepakowy?

Jaka stawka VAT na olej rzepakowy?

2007-05-09 13:16

Sprzedaż oleju rzepakowego zakwalifikowanego pod symbolem PKWiU 15.41.12-60.11 podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką podatku VAT zarówno w sytuacji, gdy zostanie on przeznaczony na pasze, jak i w sytuacji, gdy zostanie wykorzystany do produkcji biopaliw. Z ustawowego zapisu nie wynika bowiem, że o zastosowaniu obniżonej stawki decyduje przeznaczenie bądź wykorzystanie przedmiotowego oleju przez nabywców. Stanowisko takie zajął Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach w postanowieniu z dnia 27.03.2007 r. nr PP/443-4/44653-16/07. Organ podatkowy podkreślił jednocześnie, iż nie jest właściwy rzeczowo w zakresie poprawnego zakwalifikowania powyższego oleju rzepakowego w klasyfikacji PKWiU.

Przeczytaj także: Sprzedaż apartamentowca z 8% stawką VAT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik poinformował, iż jest producentem oleju rzepakowego zaklasyfikowanego do grupy PKWiU 15.41.12-60.11. Jest on sprzedawany różnym odbiorcom m.in. tym, którzy wykorzystują go do produkcji biopaliw. W związku z czym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy sprzedaż powyższego oleju o podanej klasyfikacji PKWiU podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką podatku VAT niezależnie od jego przeznaczenia? W tej kwestii urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod poz. nr 21 załącznika nr 3 do w/w ustawy (wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%) zostały wymienione oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne wyłącznie jadalne o symbolu PKWiU ex 15.4.

Ustawodawca w objaśnieniu do załącznika nr 3 wskazał, że symbol „ex” oznacza, że dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług identyfikacja towarów i usług następuje przy wykorzystaniu klasyfikacji statystycznych – zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy. Prawidłowe zaklasyfikowanie towarów do właściwego grupowania PKWiU umożliwia zastosowanie określonej przepisami stawki podatku od towarów i usług. Obowiązek zaliczenia określonego produktu (usługi) do właściwego grupowania PKWiU spoczywa na producencie (usługodawcy). Wynika to z faktu, że to producent (usługodawca) posiada wszelkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu (usługi) do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytworzenia, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.
Z cytowanych unormowań wynika, iż ustawodawca nie upoważnił organów podatkowych do wydawania opinii klasyfikacyjnych i nie mogą one decydować o zaliczeniu określonych wyrobów lub usług do odpowiedniego grupowania PKWiU, do którego zalicza się określony wyrób lub usługę.

Tutejszy organ podatkowy (jako niewłaściwy rzeczowo) nie weryfikował zasadności zaklasyfikowania wskazanego towaru grupowania według PKWiU. Ponieważ jednak podatnik podaje, iż produkowany przez niego jadalny olej rzepakowy został zakwalifikowany do PKWiU 15.41.12-60.11 (tj. olej rzepakowy niskoerukowy wraz z frakcjami, surowy, jadalny), to jego sprzedaż podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku zarówno wówczas, gdy nabywca przeznaczy go na pasze jak i wówczas gdy wykorzysta go do produkcji biopaliw. Z ustawowego zapisu nie wynika bowiem, że o zastosowaniu obniżonej stawki decyduje przeznaczenie bądź wykorzystanie przedmiotowego oleju przez nabywców. Warunkiem jednak zastosowania obniżonej do 7% stawki podatku jest prawidłowość wskazanego przez wnioskodawcę symbolu PKWiU. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: