eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kiedy VAT od przekazanej darowizny?

Kiedy VAT od przekazanej darowizny?

2007-05-10 13:01


Powyższy przepis w praktyce oznacza, iż przy przekazaniu darowizny podstawa opodatkowania jest taka sama, jak przy zakupie danego towaru. Zatem, jeżeli podatnik zakupił pewien czas temu np. środek trwały, a obecnie uważa iż, przestał on spełniać swoje funkcje w jego zakładzie (np. zakupił komputer, który obecnie nie radzi sobie z potrzebnym w firmie oprogramowaniem) i postanawia przekazać go w formie darowizny – od tej czynności będzie musiał zapłacić taki sam podatek, jaki odliczył w momencie jego nabycia, mimo iż wartość danego urządzenia spadła nawet kilka, kilkanaście razy. Obecne przepisy ustawy o podatku VAT nie uwzględniają bowiem spadku wartości używanych towarów. Powyższe zasady dotyczą także towarów nowych, które nie zostały z różnych przyczyn sprzedane przez przedsiębiorcę.
Jeżeli natomiast przedsiębiorca sam wyprodukował dany towar, który zamierza przekazać w formie darowizny – musi obliczyć koszt jego wytworzenia (na dzień dostawy tego towaru do zakładu) i od tej wartości zapłacić podatek VAT.

Kiedy darowizna zwolniona z podatku VAT?

Przekazanie darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli w momencie nabycia towaru, który obecnie ma służyć jako darowizna, podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z dokumentu zakupowego (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Wolne od podatku VAT jest także przekazanie w formie darowizny towarów używanych, lecz – zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 – pod warunkiem, że (podobnie jak wyżej) w stosunku do tych towarów podatnikowi również nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Za towary używane natomiast uważa się (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT):
  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

poprzednia  

1 2

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.