eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Do kiedy wystawiać faktury VAT do paragonu?

Do kiedy wystawiać faktury VAT do paragonu?

2007-05-14 13:18

Przedsiębiorca sprzedając towary swoim klientom wystawia im na potwierdzenie zakupów paragony z kasy fiskalnej. Na żądanie klienta musi jednak wystawić mu fakturę VAT. Do kiedy jednak żądanie takie przedsiębiorca musi bezwzględnie spełnić?
Rozważając powyższą kwestię należy wziąć pod uwagę trzy akty prawe:
  • ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa
  • ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług

Art. 87 Ordynacji podatkowej nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązek wystawienia rachunku potwierdzającego dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi na żądanie kupującego. Wskazać w tym momencie jednak należy § 4 cytowanego przepisu. Wskazuje on, iż podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Z kolei § 3 zdanie drugie tego przepisu wskazuje, iż jeżeli żądanie wystawienia rachunku zostało zgłoszone po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru, wystawienie rachunku następuje w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania.

W powyższej kwestii wskazać jednak należy również § 13 rozporządzenia w sprawie faktur. Zgodnie z nim – fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. Jeżeli natomiast sprzedaż dokonywana jest na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej – faktura wystawiana jest na żądanie tej osoby. Wskazać także należy, iż zgodnie z § 11 ust. 3 cytowanego rozporządzenia, w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Rozpatrując zatem kwestię terminu, w którym przedsiębiorca taką fakturę musi wystawić zauważyć można kolizję pomiędzy przepisami Ordynacji podatkowej a rozporządzenia w sprawie faktur. Ta pierwsza wskazuje bowiem, iż podatnik musi wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi w terminie trzech miesięcy, przy czym podatnik ma 7 dni na spełnienie żądania w sprawie wystawienia rachunku. Rozporządzenie w sprawie faktur natomiast wskazuje, iż faktura taka powinna być wystawiona w terminie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

 

1 2

następna

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.