eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura korygująca a odliczenie podatku VAT

Faktura korygująca a odliczenie podatku VAT

2007-05-18 14:09

W obrocie gospodarczym przedsiębiorcy nabywają i sprzedają wszelkiego rodzaju towary i usługi. Czynności te udokumentowane są przeważnie fakturami VAT. Zdarza się jednak, iż faktury te zawierają błędy, które muszą być skorygowane. Służą do tego m.in. faktury korygujące. Kiedy jednak nabywca powinien odliczyć VAT z takiej faktury?
Termin odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych został określony w art. 86 ustawy o VAT. W większości przypadków podatnik ma prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury w okresie rozliczeniowym, w którym ją otrzymał. Jeżeli tego nie uczyni – może obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony w następnym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, iż w przypadku faktur podatnik ma do wyboru dwa okresy rozliczeniowe, w których może dokonać odliczenia podatku: ten w którym daną fakturę otrzymał lub okres następny. Okresem rozliczeniowym w podatku VAT jest oczywiście miesiąc lub kwartał.

Jeżeli przedsiębiorca nie odliczy podatku VAT z takiej faktury w terminach określonych wyżej – może złożyć korektę deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Wydawać by się mogło, iż takie same zasady powinny obowiązywać przy fakturach korygujących. Niestety w rzeczywistości sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. Regulacje w tym zakresie znalazły się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Rozporządzenie to wyróżnia dwie sytuacje wystawienia faktury korygującej:
  • gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów (§ 16 rozporządzenia)
  • gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury(§ 17 rozporządzenia)

Jak łatwo zauważyć – w pierwszym z wyżej opisanych przypadków korekta faktury u nabywcy zawsze będzie powodować zmniejszenie podatku naliczonego do odliczenia. W drugim przypadku natomiast korekta faktury może powodować zarówno zmniejszenie jak i zwiększenie u nabywcy podatku naliczonego do odliczenia.

Regulacje co do odliczenia korekty faktury w pierwszym przypadku zostały zawarte w § 16 ust. 5 rozporządzenia. Jego treść jest następująca „Nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymali.”

 

1 2

następna

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.