eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura korygująca a odliczenie podatku VAT

Faktura korygująca a odliczenie podatku VAT

2007-05-18 14:09

Przeczytaj także: Jak ujmować faktury korygujące in plus po stronie sprzedawcy od 1 stycznia 2021 r.?


Natomiast regulacje co odliczenia korekty faktury w drugim przypadku zostały zawarte w § 17 ust. 4 rozporządzenia. Jego treść jest następująca „Nabywca otrzymujący fakturę korygującą:
  1. jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;
  2. jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali -jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.”

Punkt 2 powyższego przepisu nie ma zastosowania, gdy podatnik nie rozliczył podatku określonego w pierwotnej fakturze.

Jak zatem łatwo zauważyć – prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury korygującej zostało ograniczone do okresu, w którym nabywca otrzymał tę fakturę. Nie może jej odliczyć w okresie następnym. W przepisach wskazano ponadto, iż w przypadku, gdy faktura pomniejsza podatek naliczony wynikający z faktury pierwotnej – podatnik musi ją uwzględnić w swoich rejestrach. Jeżeli natomiast korekta powiększa podatek naliczony wynikający z faktury pierwotnej – podatnik może lecz nie musi ją uwzględnić w swoich rejestrach. Zatem jeżeli podatnik nie odliczy faktury korygującej w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymał – aby z tego obowiązku się wywiązać lub skorzystać z prawa, będzie musiał złożyć korektę deklaracji z uwzględnieniem owej faktury za okres, w którym ją otrzymał.

Przykład 1

Jan Kowalski prowadzi firmę budowlaną. W marcu 2007 r. zakupił materiały budowlane niezbędne do prowadzenia własnej działalności, na co otrzymał fakturę VAT z dniem 12 marca 2007 r. Pan Jan ujął tę fakturę w rejestrze zakupu w miesiącu marcu i odliczył w deklaracji VAT. Sprzedawca jednak podał błędną cenę na fakturze – została ona zaniżona. Błąd ten został zauważony w miesiącu kwietniu. Na tę okoliczność sprzedawca wystawił fakturę korygującą w dniu 16 kwietnia 2007 r., która została dostarczona panu Janowi dnia 18 kwietnia 2007 r. W związku z tym, iż faktura korygująca zwiększa podatek naliczony u pana Jana – może on ją odliczyć w rozliczeniu za miesiąc kwiecień 2007 r.

Przykład 2

Jan Kowalski prowadzi firmę budowlaną. W marcu 2007 r. zakupił materiały budowlane niezbędne do prowadzenia własnej działalności, na co otrzymał fakturę VAT z dniem 12 marca 2007 r. Pan Jan ujął tę fakturę w rejestrze zakupu w miesiącu marcu i odliczył w deklaracji VAT. Sprzedawca jednak podał błędną cenę na fakturze – została ona zawyżona. Błąd ten został zauważony w miesiącu kwietniu. Na tę okoliczność sprzedawca wystawił fakturę korygującą w dniu 16 kwietnia 2007 r., która została dostarczona panu Janowi dnia 18 kwietnia 2007 r. W związku z tym, iż faktura korygująca zmniejsza podatek naliczony u pana Jana – musi on ją bezwzględnie ująć w rejestrze zakupu za miesiąc kwiecień 2007 r. i wykazać w deklaracji w zakresie podatku VAT za ten miesiąc.
Jan Kowalski korekty tej nie musiałby uwzględniać w rejestrze, gdyby nie odliczył podatku VAT od pierwotnej faktury, do której została wystawiona faktura korygująca.

Do pobrania


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Korekta faktury VAT

    Dzień dobry, we wrześniu 2017 będąc jeszcze rolnikiem ryczałtowym zapłaciłem zaliczkę na zakup maszyny w wysokości 10 tys. zł brutto ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: