eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odzież dla pracowników a koszty podatkowe

Odzież dla pracowników a koszty podatkowe

2007-05-19 01:37

Jakie skutki podatkowe wystąpią w przypadku zakupu dla pracowników wyjeżdżających na targi zagraniczne garniturów i kostiumów? Czy jest to odzież służbowa? Uznanie ubioru za odzież służbową inaczej przedstawia się na gruncie prawa pracy, inaczej na gruncie przepisów podatkowych.

Przeczytaj także: Odzież z logo firmy w koszty podatkowe?

Utrwalił się w praktyce i orzecznictwie pogląd, że jeżeli odzież służbowa ma charakter uniwersalny, niezwiązany z oznaczeniem firmy, to takich wydatków nie należy odnosić w koszty podatkowe. Przyjmuje się, że są to świadczenia osobiste.

Natomiast, jeżeli ubiór jest specjalnie oznakowany np. logo firmy, to jest to, w przypadku wystąpienia pracowników na targach, element reklamy firmy i jako taki może być odnoszony w kosztach podatkowych. Najbardziej praktycznym wskaźnikiem interpretacyjnym będzie następujące założenie - im ubiór bardziej zbliżony (krojem, oznaczeniem) do munduru, tym prawdopodobieństwo sporu z aparatem skarbowym mniejsze. Ale jest prawie pewne, że stan faktyczny będzie dokładnie badany. Dlatego sugeruję przygotowanie dokumentacji fotograficznej ubiorów ze szczególnym zaakcentowaniem widocznych oznaczeń firmy (niech to nie będą mikroskopijne naszywki na podszewce). No i oczywiście zarządzenie kierownika jednostki o obowiązku świadczenia pracy w ubiorze służbowym, gdyż tylko w takiej formie można wprowadzić obowiązek.

Pomocą interpretacyjną mogą być następujące tezy wyroków sądów administracyjnych i stanowiska aparatu skarbowego, wydane jednak pod rządami ustaw podatkowych sprzed 1 stycznia 2007 r.

"Jeżeli jednak z przepisów stosowanych przez podatnika wynika obowiązek używania przez niektóre grupy pracowników odzieży o charakterze reprezentacyjnym, charakterystycznej bądź wyróżniającej działalność podatnika, wydatki na zakup takiej odzieży są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko w ramach limitu (0,25% przychodu) na koszty reprezentacji i reklamy" orzekł w wydanym wyroku z 15 września 1999 r. NSA w Gdańsku (I SA/Gd 1712/97).

"Wydatki na zakup odzieży mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w ramach wydatków na reprezentację, jeżeli podatnik wykaże, że odzież ta utraciła charakter odzieży osobistej np. z uwagi na opatrzenie jej dla grupy pracowników cechami charakterystycznymi dla firmy (barwa, krój, logo itp.)" orzekł w wydanym wyroku z 9 lutego 1999 r. NSA we Wrocławiu (sygn. akt: I SA/Wr 714/97).

"Jeżeli ubiór zyska cechy wyróżniające, powodujące, że straci on charakter odzieży osobistej, wydatki na jego nabycie (wytworzenie) będą stanowiły koszt uzyskania przychodu, w ramach limitu (0,25% przychodu) wydatków na koszty reprezentacji i reklamy - pod warunkiem odpowiedniego udokumentowania wydatków", postanowił w sprawie naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga (pismo z 11 lipca 2005 r., znak: US34/DD2/415/12/05).

"Aby można było wydatki na stroje służbowe (reprezentacyjne) uznać za koszty uzyskania przychodów, stroje te muszą jednak spełniać określone wymogi. Ubiór służbowy musi utracić charakter odzieży osobistej z uwagi na opatrzenie jej cechami charakterystycznymi dla firmy (barwa, krój, logo itp.) oraz noszenie go tylko w związku z wykonywaną pracą. Dla celów dowodowych wskazanie jest, aby treść decyzji wprowadzającej obowiązek noszenia w pracy stroju służbowego pełniącego funkcję reprezentacyjną zawierała jego szczegółowy opis (wzór) uwzględniający reprezentację firmy. Poza tym podkreślić należy, iż omawiane wyżej wydatki na zakup stroju reprezentacyjnego mogą być kosztem uzyskania przychodu jedynie w ramach limitu (0,25% przychodu)" stwierdził w postanowieniu Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego (pismo z 22 lutego 2005 r., znak: DP/P1/423-0006/05/AK).

Podstawa prawna:
- art. 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.),
- art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autor: Mariusz Porożyński, doradca podatkowy, nr wpisu 07279, Biuro Rachunkowe Mariusz Porożyński w Łągu, pow. Chojnicki

Odpowiedź udzielona: 21 marca 2007 r.

„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.

oprac. : Portal FK Portal FK

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: