eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Pożyczka dla funkcjonariusza policji a PIT

Pożyczka dla funkcjonariusza policji a PIT

2007-05-19 13:15

Przeczytaj także: Separacja małżonków a rozliczenie PIT z dzieckiem


Z przepisu § 13 w/w zarządzenia wynika, iż pomoc finansowa na budownictwo mieszkaniowe – co do zasady – miała charakter zwrotny. Zarządzenie przewidywało konieczność zwrotu omawianego świadczenia w przypadku funkcjonariuszy, których stała służba trwa krócej niż 10 lat; w razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby przed upływem tego okresu udzielona pomoc finansowa podlegała zwrotowi z zastosowaniem umorzenia w wysokości 1/10 kwoty tej pomocy za każdy pełny rok służby stałej. Przepisy § 13 wskazywały również na inne przypadki kiedy zwrot świadczenia jest wymagany z tym, że w pełnej wysokości.

Bezzwrotny charakter świadczenie miało jedynie – z zastrzeżeniem ust. 2 § 13 -w odniesieniu do otrzymujących je funkcjonariuszy, których okres służby stałej wynosi co najmniej 10 lat, a także emerytów i rencistów.
Warunkiem otrzymania pomocy było złożenie przez funkcjonariusza zabezpieczenia w postaci weksla gwarancyjnego, poręczonego przez dwóch żyrantów. W przypadku umorzenia pomocy finansowej weksel podlegał zwrotowi.

Wobec powyższego udzielona pomoc finansowa w momencie jej udzielenia nie miała charakteru bezzwrotnego (o ile nie dotyczyła funkcjonariuszy, których okres służby stałej przekroczył 10 lat albo emerytów i rencistów), ale dopiero z chwilą spełnienia oznaczonych warunków, po upływie określonego czasu, pomoc ta stawała się bezzwrotna i ulegała umorzeniu, tym samym stając się źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu. Pomoc finansowa miała charakter zwrotny - w chwili jej udzielenia funkcjonariusz otrzymał oznaczoną kwotę pieniędzy i dopóki nie zaistniały określone okoliczności – o których mowa wyżej - był zobowiązany kwotę tę zwrócić.

Za zwrotnym charakterem omawianej pomocy przemawia szereg przepisów wskazanego zarządzenia Nr 41 Ministra Spraw Wewnętrznych, w tym treść § 2 pkt 3 wskazującego na zakres regulacji w/w zarządzenia, określającej m. in. zasady rozliczania i zwracania pomocy finansowej, jak również § 4 ust. 5 i 6 normujących zabezpieczenie pomocy zaliczkowej wekslem gwarancyjnym, który podlega zwrotowi w razie umorzenia pomocy finansowej lub jej zwrócenia. Ponadto § 13 ust. 1 pkt 2 traktujący o zasadach zwrotu udzielonej pomocy przedstawionych już powyżej, a także § 16 wskazujący na zwrotny charakter przedmiotowego świadczenia, zgodnie z którym funkcjonariusz przeniesiony do służby w innej miejscowości, gdy w poprzednim miejscu pełnienia służby posiadał lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, mógł nabyć prawo do lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej w nowym miejscu pełnienia służby, jeżeli zwrócił uzyskaną poprzednio pomoc finansową. Powyższy pogląd znajduje oparcie w orzecznictwie sądów administracyjnych, por. wyrok NSA z dnia 6 lutego 2007 r. Sygn. akt II FSK 206/06, wyrok WSA z dnia 14 lutego 2007 r. Sygn. akt I SA/Op 13/07.

Zatem należy stwierdzić, że jeżeli w 2004 roku spełnił Pan ostatni warunek umorzenia pobranej pomocy, tj. upłynął okres 10 lat Pana służby stałej w Policji, w wyniku czego kwota udzielonej pomocy została umorzona, to w tymże roku powstał u Pana przychód, który winien być wykazany w zeznaniu podatkowym za 2004 r. i opodatkowany łącznie z innymi dochodami.

Jednocześnie tut. organ informuje, uwzględniając wyżej opisane okoliczności, iż stosownie do przepisu art. 70 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zatem przedawnienie przedmiotowego zobowiązania podatkowego nastąpi z końcem 2010 roku, a nie jak błędnie wskazał Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w uzasadnieniu postanowienia z dnia 24 maja 2006 r., z dniem 31 grudnia 2003 r. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: