eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ryczałt ewidencjonowany a usługi transportowe

Ryczałt ewidencjonowany a usługi transportowe

2007-05-23 13:50

Załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierający wyka usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie wymienia usług „Transport lądowy pasażerski pozostały” jako wyłączających podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu. Zatem uznać należy, iż świadczenie takich usług upoważnia podatnika do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu dla działalności usługowej w tym zakresie wynosi 8,5 proc. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Giżycku w postanowieniu z dnia 28.02.2007 r. nr US-I-1-410-3-2/07.
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż prowadzi działalność gospodarzą „transport lądowy pasażerski pozostały” sklasyfikowany wg PKD 6023Z. Wystąpił zatem z zapytaniem do organu podatkowego, czy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w powyższym zakresie może opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego prowadząc ewidencje przychodów? Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 6 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 144, poz. 930 ze zmianami), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...).

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 3, uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.Z kolei art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawiera wykaz stawek ryczałtu, możliwych do zastosowania w stosunku do osiąganych przychodów, a art. 12 ust. 1 pkt 3, lit. b) tej ustawy stanowi, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej.

Ponieważ załącznik Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawierający wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie wymienia usług „Transport lądowy pasażerski pozostały” jako tych, których świadczenie wyłączałoby podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu należy stwierdzić, że świadczenie usług opisanych we wniosku z dnia 02 lutego 2007 roku uprawnia Wnioskodawcę do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W stanie faktycznym zaprezentowanym w zapytaniu z dnia 02 lutego 2007 roku, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5% przychodów z działalności usługowej.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.