eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Skup i sprzedaż złota dewizowego a zwolnienie z VAT

Skup i sprzedaż złota dewizowego a zwolnienie z VAT

2007-06-01 13:01

Usługi skupu i sprzedaży walut oraz złota dewizowego, które spełnia definicję złota inwestycyjnego, korzystają ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Stanowisko takie zajął Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej w postanowieniu z dnia 31.05.2007 r. nr PP/443-45/06.

Przeczytaj także: Najem nieruchomości: w obrocie VAT również opłaty administracyjne

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż posiada zezwolenie Prezesa NBP na prowadzenie skupu i sprzedaży walut, złota dewizowego i platyny dewizowej. Prowadzi działalność gospodarczą w formie kantoru wymiany walut, w ramach której prowadzi skup i sprzedaż walut oraz złota dewizowego. Podatnik poinformował, iż nigdy nie dokonał skupu ani sprzedaży platyny dewizowej oraz nie planuje dokonywać takich transakcji w przyszłości. Ponadto złoto dewizowe, którym handluje podatnik spełnia definicje złota inwestycyjnego. W związku z tym podatnik wystąpił z zapytaniem czy usługi te korzystają ze zwolnienia z podatku VAT? Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przy czym zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, zwolnione zostały od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 tego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w PKWiU w sekcji J ex (65-67). Zatem świadczone przez Podatnika usługi polegające na kupnie i sprzedaży walut obcych sklasyfikowane w PKWiU jako usługi kantorów wymiany walut pod symbolem 67.13.10-00.30, korzystają z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 122 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego, w tym również złota inwestycyjnego reprezentowanego przez certyfikaty na złoto asygnowane lub nieasygnowane, lub złota, którym prowadzony jest obrót na rachunkach złota, oraz w szczególności pożyczki w złocie i operacje typu swap w złocie, z którymi wiąże się prawo własności lub roszczenie w odniesieniu do złota inwestycyjnego a także transakcje dotyczące złota inwestycyjnego związane z kontraktami typu futures i forward, powodujące przeniesienie prawa własności lub roszczenia w odniesieniu do złota inwestycyjnego.

Zwolnienie ww. stosuje się odpowiednio do usług świadczonych przez agentów działających w imieniu i na rzecz innych osób, pośredniczących w dostawie złota inwestycyjnego dla swojego zleceniodawcy (art. 122 ust. 2 ustawy).

Złotem inwestycyjnym w rozumieniu art. 121 ust. 1 ustawy o VAT jest:
  1. złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe;
  2. złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:
    1. zosiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,
    2. zostały wybite po roku 1800,
    3. są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,
    4. są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Zatem również usługi świadczone przez Podatnika, polegające na kupnie i sprzedaży złota inwestycyjnego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na mocy cyt. art. 122 ust. 1 ustawy. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: