eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Korekta VAT a zakup środków trwałych

Korekta VAT a zakup środków trwałych

2007-06-01 13:12


Korekta ta jest niczym innym jak dostosowaniem wstępnie odliczonego podatku związanego ze sprzedażą opodatkowaną i nieopodatkowaną. Przypomnijmy, iż np. w odniesieniu do towarów i usług zakupionych w roku 2007 stosuje się proporcję obliczoną na podstawie roku 2006. Dopiero po zakończeniu roku 2007 znana jest faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej, dzięki czemu można ustalić faktyczny wskaźnik tej proporcji, a co za tym idzie skorygować podatek naliczony, który został odliczony w roku 2007.

Korekta środków trwałych odbywa się:
  • przez okres 10 lat odnośnie nabytych nieruchomości
  • przez okres 5 lat odnośnie nabycia pozostałych środków trwałych
  • jednorazow odnośnie nabycia środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł (są one zatem rozliczane na takiej samej zasadzie jak np. towary)
Dotyczy to także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy.

Jak zatem można wywnioskować z powyższego: w przypadku nieruchomości każdego roku korygujemy 1/10 podatku naliczonego, a w przypadku pozostałych środków trwałych 1/5 podatku naliczonego. Jeżeli wartość początkowa środka trwałego nie przekracza 15 000 zł – korektę podatku dokonujemy jednorazowo.

Sprzedaż środka trwałego

Jeżeli w okresie dokonywania korekty VAT naliczonego od środka trwałego nastąpi jego zbycie, to przyjmuje się, że jest on nadal używany przez tego podatnika aż do końca okresu korekty. Natomiast cały nieskorygowany okres należy skorygować w roku bieżącym (zatem korekta lat następnych następuje w roku bieżącym). Przyjmuje się wtedy że:
  • jeżeli sprzedaż była zwolniona z podatku lub nieopodatkowana – do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystywanie środka trwałego (który został sprzedany) jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub nieopodatkowanymi
  • jeżeli sprzedaż była opodatkowana – do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystywanie środka trwałego związane jest z czynnościami opodatkowanymi, nawet jeżeli jego zakup związany był częściowo ze świadczeniem czynności zwolnionych

Korekty podatku nie trzeba dokonywać, jeżeli różnica pomiędzy wskaźnikiem proporcji szacunkowej a proporcji rzeczywistej nie przekracza 2 proc.

Ważne

Omówione przepisy mają zastosowanie do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych od dnia 01 czerwca 2005 r. Z tym dniem miała bowiem miejsce nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, a dotyczyła ona m.in. ustalenia limitu różnicy nie powodującego obowiązku dokonywania korekty podatku, wprowadzenia limitu 15 000 zł dla nowych środków trwałych oraz obowiązku korekty dla gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

poprzednia  

1 2

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.