eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż samochodu przekazanego na cele osobiste

Sprzedaż samochodu przekazanego na cele osobiste

2007-06-09 13:07

Sprzedaż samochodu, który wcześniej został przekazany na cele osobiste podatnika, jest przychodem z działalności gospodarczej. Dopiero po 6 latach nie trzeba takiej sprzedaży opodatkować podatkiem dochodowym.

Przeczytaj także: Samochód przekazany na cele osobiste a podatki

Mówi o tym art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim przychodem z działalności są m.in. przychody z odpłatnego wykorzystywania na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi, które zostały ujęte w ewidencji środków trwałych.

Zatem podatnik, który przekazał samochód firmowy na cele osobiste, a następnie postanowił go sprzedać – musi taką czynność opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wskazać jednak należy, iż zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód taki powstanie, jeżeli pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. Jak zatem można wywnioskować z powyższego – przychód uzyskany ze sprzedaży po upływie wskazanego wyżej czasu będzie wolny od podatku dochodowego.

Dochód lub stratę z takiej sprzedaży należy ustalić zgodnie z zasadami dotyczącymi sprzedaży środka trwałego (o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zatem dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składników majątku trwałego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia a ich wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych prowadzonej dla celów stosowania odpisów amortyzacyjnych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Wskazać także należy, iż przy odpłatnym zbyciu bierzemy pod uwagę odpisy amortyzacyjne obliczone od całej wartości, czyli te które zostały uznane za koszt uzyskania przychodów oraz w części nieuznanej za koszt. Chodzi tutaj o ustawowe ograniczenie dla aut osobowych. Zgodnie z przepisami podatku dochodowego nie uznaje się bowiem za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro, przeliczonej na złote według średniego kursu euro, ogłoszonego przez NBP na dzień przekazania samochodu do używania. Przy zbyciu środka trwałego mówi się jednak tylko o sumie odpisów amortyzacyjnych. Nie ma tutaj rozbicia na te, które uznaje je bądź nie za koszt.

Dodać także należy, iż podatku od sprzedaży takiego środka trwałego nie unikną także podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f tej ustawy sprzedaż taka jest opodatkowana 3-proc. stawką zryczałtowanego podatku dochodowego. Ma tutaj także zastosowanie zwolnienie, zgodnie z którym przychód taki będzie wolny od podatku, jeżeli pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego zbycia upłynęło co najmniej sześć lat.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: