eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odszkodowanie za bezumowne korzystanie a PIT

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie a PIT

2007-06-15 13:05

Otrzymane wynagrodzenie od samoistnego posiadacza na podstawie wyroku sądowego za bezumowne korzystanie z nieruchomości jest roszczeniem rozliczeniowym. Nie korzysta zatem ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, a zakwalifikować je należy jako przychód z innych źródeł. Ze zwolnienia w tym podatku nie korzystają także odsetki od przedmiotowych wynagrodzeń. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Opolu w decyzji z dnia 30.05.2007 r. nr PF-II/41171-0005/07/KJ, odmawiając tym samym zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku z dnia 13.03.2007r. nr PDF-410-3/07.

Przeczytaj także: Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z podatkiem dochodowym

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

Podatniczka w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniła, iż jest właścicielką działki nr 128 o powierzchni 0,04 ha, na której znajdują się zabudowania mieszkalne i gospodarcze stanowiące odrębny przedmiot własności, których właścicielem jest inna osoba. Nabyła je ona w dniu 25 września 1996 r. w drodze licytacji. Podatniczka wystąpiła przeciwko właścicielowi powyższych zabudowań z powództwem o odszkodowanie za bezumowne korzystanie z jej gruntu w okresie od 25.09.1996 – 25.11.2005 r. w wysokości 12 800 zł i ustawowych odsetek liczonych od dnia 11 marca 2005 r. Wyrokiem z dnia 16 grudnia zasądzono na rzecz podatniczki kwotę 6 160 zł wraz z ustawowymi odsetkami, jako odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu. W związku z powyższym podatniczka wystąpiła z zapytaniem, czy odszkodowanie to wraz z odsetkami korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…)Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody,z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 3b wyżej powołanej ustawy wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Z uregulowań art. 21 ust. 1 pkt 3 i 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika jednoznacznie, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia przedmiotowego korzystają bowiem jedynie te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie, bądź wyroków lub ugód sądowych, z wyjątkiem odszkodowań wyraźnie wyłączonych ze zwolnienia.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: