eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód prywatny w firmie a podatek VAT

Samochód prywatny w firmie a podatek VAT

2007-06-15 13:36

Przeczytaj także: Korekta VAT naliczanego przy sprzedaży samochodu firmowego. Kiedy stosować i jak obliczyć?


Przedsiębiorca taki musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, z której będzie jasno wynikać, jaki jest limit wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów. Musi on także posiadać dokumenty potwierdzające faktycznie poniesione wydatki z tytułu eksploatacji tego samochodu. Ponadto w objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wskazano, iż wydatki te uznaje się za koszty uzyskania przychodów na podstawie miesięcznego zestawienia wydatków wynikających z faktur zawierających numer rejestracyjny tego samochodu.

Można zatem uznać, iż podatek należny można pomniejszyć o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących faktycznie poniesione wydatki na eksploatację prywatnego samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej (oprócz wskazanych na początku artykułu) - do wysokości limitu określonego w kilometrówką.

Co jednak z podatkiem naliczonym od faktycznie poniesionych wydatków przekraczających limit określony w kilometrówce?

Rozwiązaniem powyższej kwestii może okazać się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 15 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Kr 1628/06. Sąd wskazał w nim, iż wykładnia gramatyczna i celowościowa art. 88 ust. 1 pkt 2 obecnie obowiązującej ustawy o VAT wskazuje, że ustawodawca celowo posłużył się w tym przepisie trybem przypuszczającym (słowo „mogłyby”). Sąd uznał, iż przepis ten dotyczy tylko takich sytuacji, gdzie danego wydatku co do zasadny nie można uznać za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustaw o podatkach dochodowych. Nie ma on jednak zastosowania w sytuacji, gdy podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pewnych wydatków z powodu przekroczenia zawartych w ustawach o podatkach dochodowych limitów. Co prawda sąd wypowiadał się w zakresie odliczenia podatku VAT od kosztów poniesionych na reprezentację i reklamę niepubliczną w wysokości przekraczającej 0,25 proc. przychodu (stan prawny ustaw o podatku dochodowym obowiązujący do końca 2006 r.). Można go jednak rozszerzyć na pozostałe takie przypadki, czyli m.in. na odliczenie podatku naliczonego od wydatków poniesionych na eksploatację prywatnego samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

Podsumowując, przedsiębiorca bezwzględnie nie może odliczyć podatku naliczonego od poniesionych wydatków związanych z eksploatacją prywatnego samochodu osobowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli jest on wykorzystywany w celu wykonywania czynności zwolnionych w podatku VAT. Jeżeli natomiast jest on wykorzystywany w celu wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem, to:
  • przedsiębiorca nie może odliczyć podatku VAT od zakupionego do tego samochodu paliwa
  • zdaniem autora – podatnik może odliczyć pozostałe wydatki związane z eksploatacją tego samochodu, przy czym nie ogranicza go limit określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. do wysokości kilometrówki). Faktury dokumentujące powyższe wydatki muszą być oczywiście wystawione na podatnika.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: