eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż lokalu należy opodatkować 7% VAT

Sprzedaż lokalu należy opodatkować 7% VAT

2007-06-21 12:58

Dostawa lokalu mieszkalnego, który będzie podlegał zasiedleniu po raz pierwszy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7 proc., nawet gdy był on dzierżawiony jako lokal użytkowy lecz nie zostało zmienione jego przeznaczenie. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim w postanowieniu z dnia 11.05.2007 r. nr 1406/VAT/443-17/PW/07.

Przeczytaj także: Podatek od sprzedaży mieszkania a spłata kredytu

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu małżonkowie wyjaśnili, iż są podatnikami podatku od towarów i usług z tytułu działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali mieszkalnych i użytkowych oraz krawiectwa. Są oni współwłaścicielami budynku mieszkalno-usługowego. Znajduje się w nim lokal mieszkalny, który od 2001 r. jest wynajmowany do prowadzenia działalności gospodarczej. Małżonkowie podkreślają, iż nigdy nie miało miejsca pierwsze zasiedlenie tego lokalu ani przekwalifikowanie z lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy. Nie był także odliczany podatek naliczony, związany z budową tego lokalu, a wydatki poniesione na ulepszenie nie przekroczyły 30 proc. wartości początkowej. W związku z tym podatnicy wystąpili z zapytaniem, jaką stawką należy opodatkować sprzedaż tego lokalu w 2007 r.? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 póz. 535 ze zm. ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

W myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Oznacza to nie tylko wydanie związane z przeniesieniem własności, ale także na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu czy innej umowy o podobnym charakterze.Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, zgodnie z którym w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. W świetle powyższego należy stwierdzić, że dostawa lokalu mieszkalnego na rzecz pierwszych użytkowników podlega opodatkowaniu do dnia 31 grudnia 2007r. stawką podatku VAT 7%.

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów lub ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, przy zastrzeżeniu, że zwolnienie to nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe, a podatnikowi dokonującemu ich dostawy w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art.43 ust.1 pkt 2 cyt. ustawy), od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat (art.43 ust.2 pkt 1 cyt. ustawy). Dodatkowo, art. 43 ust. 6 ww. ustawy stanowi, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik: 1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków; 2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: