eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wydatki związane ze spłatą pożyczki a koszty podatkowe

Wydatki związane ze spłatą pożyczki a koszty podatkowe

2007-06-24 12:53

Wydatki poniesione przez Spółkę a związane ze spłatą pożyczki lecz nie na spłatę pożyczki stanowią koszty uzyskania przychodu. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w decyzji z dnia 22.05.2007 r. nr 1401/BP-II/4210-13/07/KO uchylając jednocześnie postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 26.02.2007 nr 1472/ROP1/423-31/07/AJ

Przeczytaj także: Pożyczka hipoteczna: odsetki w koszty firmy

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

Spółka w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniła, iż prowadzi działalności gospodarczą polegającą na sprzedaży hurtowej i detalicznej wyrobów alkoholowych. W związku z realizacją planowanych zamierzeń inwestycyjnych zaciągnęła w roku 2005 pożyczkę walutową od udziałowca posiadającego 100 proc. jej udziałów w wysokości 325 000 000 EURO. Pożyczka w całości została przeznaczona na zamierzone cele. Spółka została zobligowana do cyklicznego regulowaniu kuponu odsetkowego w wysokości 8 proc. rocznie od kwoty pożyczki. Termin jej spłaty przypada na lipiec 2012 r. W umowie wskazano jednak możliwość wcześniejszego spłacenia pożyczki w całości lub części, jednak wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty w wysokości 8 proc. kwoty objętej wcześniejszą spłatą. W celu udzielenia pożyczki Spółce jej udziałowiec wyemitował obligacje na kwotę 325.000.000 EURO na międzynarodowym rynku finansowym. Z tego tytułu udziałowiec ponosi opłaty z tytułu odsetek w wysokości 8 proc. rocznie oraz 8 proc. od kwoty obligacji wykupionych przed ustalonym terminem wykupu przypadającym na lipiec 2012.
Spółka dokonała spłaty 32.500.000 EURO kwoty pożyczki, a w związku z wcześniejszą spłatą poniosła także dodatkową opłatę w wysokości 2.600.000 EURO. Spłata nastąpiła ze środków uzyskanych w wyniku podwyższenia kapitału Spółki. Spółka wystąpiła z zapytaniem czy dodatkowa opłata w wysokości 8 proc. od kwoty objętej wcześniejszą spłatą będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych? W przedmiotowej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(..)Stosownie do treści przepisu art.15 ust.1 ustawy kosztami uzyskania są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1 ustawy.

Podatnik ma zatem prawo do zliczenia do kosztów podatkowych wszelkich kosztów, z zastrzeżeniem ich związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdy ich poniesienie ma, bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodu. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się nie tylko koszty pozostające w bezpośrednim związku z przychodami podatkowymi lecz również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, ale dla prawidłowego funkcjonowania (także rozwoju) przedsiębiorstwa poniesienie jest uzasadnione. Do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć wydatków wymienionych w katalogu art.16 ust.1 ustawy.

W rozpatrywanej sprawie, we wniosku Spółki z dnia 19.01.2007r., postawiono pytanie czy zastrzeżona w umowie pożyczki, dodatkowa opłata w wysokości 8% kwoty objętej wcześniejszą spłatą będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu.

Dyrektor Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zgodził się z opinią Spółki, że dodatkowej opłaty nie zalicza się do kar umownych i odszkodowań wymienionych w art. 16 ust.1 pkt 22 ustawy (stanowisko to podziela także Dyrektor Izby Skarbowej). Stwierdził jednak, że wydatek ten nie stanowi kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust.1 pkt 10 lit.a) ustawy.

Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych kredytów.Dyrektor Izby Skarbowej nie podziela w tej kwestii stanowiska Dyrektora Urzędu Skarbowego.

W opinii Dyrektora Izby Skarbowej użyty w przepisie art. 16 ust.1 pkt 10 lit.a) ustawy zwrot „wydatki na spłatę pożyczek” obejmuje spłatę samej zaciągniętej wcześniej kwoty pożyczki. Ustawodawca w omawianym przepisie użył zwrotu „wydatki na spłatę pożyczek” a nie wydatki związane ze spłatą pożyczek, jaką w tym przypadku stanowi ustalona w umowie pożyczki dodatkowa opłata związana ze wcześniejszą spłatą pożyczki. Udzielenie pożyczki, stosownie do treści tego przepisu i przepisu art.12 ust.4 pkt 1 ustawy, jest zdarzeniem neutralnym podatkowo, w tym sensie , że z jednej strony, otrzymana przez pożyczkobiorcę pożyczka oraz zwrócona pożyczkodawcy pożyczka nie stanowią przychodu podatkowego, a z drugiej strony, wydatki na spłatę pożyczki poniesione przez pożyczkobiorcę nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodów.

Należy również zauważyć, dodatkowa opłata związana z wcześniejszą spłatą kredytu, jest tożsama w swojej istocie z odsetkami jakie Spółka musiałaby zapłacić, gdyby nie skorzystała ze swojego umownego uprawnienia do wcześniejszej spłaty kredytu. Zapłacone odsetki od pożyczek stanowią na podstawie art.16 ust.1 pkt 11 ustawy koszt uzyskania przychodu.
Poniesienie dodatkowej opłaty związanej z wcześniejszą spłatą kredytu należy uznać za koszt uzyskania przychodów na podstawie art.15 ust.1 ustawy.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: