eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Usługi informatyczne a podatek liniowy

Usługi informatyczne a podatek liniowy

2007-06-25 13:05

Podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym z m.in. ze świadczonych usług informatycznych mogą wybrać sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c, tj. według stawki liniowej 19 proc. Stanowisko takie zajął Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście w postanowieniu z dnia 15.05.2007 r. nr 1435/FB2/415/11/07/EK.

Przeczytaj także: Podatek liniowy: oświadczenie złożone rok wcześniej?

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż prowadzi działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na świadczeniu usług informatycznych. W ramach tej działalności współpracuje głównie z jednym kontrahentem. Z umowy wynika, iż to podatnik ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych przez siebie czynności. W związku z tym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy powyższa działalność gospodarcza może zostać opodatkowana w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc 19-proc. podatkiem liniowym? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie przepisy:art. 5a pkt 6. art. 5b i art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 nr 14, poz. 176 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 pkt. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.)

Zgodnie z art. 5a pkt 6 w/w ustawy działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza – oznacza działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 1, 2 i 4-9. Stosownie do art. 5b ust. 1 w/w ustawy za pozarolniczą działalność nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Należy podkreślić, że do stwierdzenia, iż podatnik świadczący usługi na zasadzie samo zatrudnienia nie wykonuje pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych konieczne jest wystąpienie łącznie wszystkich trzech przesłanek. Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych – podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c, tj. według stawki liniowej 19%. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż jest Pan odpowiedzialny za wykonanie i jakość świadczonych usług.

Należy stwierdzić, że świadczone przez Pana usługi - w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wykonywane są w ramach działalności gospodarczej. Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie nie występują przesłanki wyłączające prawo do skorzystania z 19% liniowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: