eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż komputerów: kiedy stawka VAT 0%

Sprzedaż komputerów: kiedy stawka VAT 0%

2007-06-27 13:37

Dostawa sprzętu komputerowego w określonych przypadkach korzysta z zerowej stawki podatku VAT. Trzeba jednak pamiętać, aby spełnić określone w ustawie warunki. W przeciwnym razie dostawę taką należy opodatkować podstawową stawką tego podatku.

Przeczytaj także: Sprzedaż komputerów bez podatku VAT?

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku w wysokości 0 proc. stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego:
  • dla placówek oświatowych,
  • dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym

Wskazać jednak należy, iż stawka ta ma zastosowanie jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy. Zatem z preferencyjnej stawki podatku VAT korzysta jedynie dostawa:
  • jednostek centralnych komputerów, serwerów, monitorów, zestawów komputerów stacjonarnych
  • drukarek
  • skanerów
  • urządzeń komputerowych do pism Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących)
  • urządzeń do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy)

Dostawa powyższego sprzętu dla placówki oświatowej lub organizacji humanitarnej, charytatywnej czy edukacyjnej, jest podstawowym warunkiem do zastosowania zerowej stawki podatku VAT lecz nie jedynym.

Kolejnym warunkiem koniecznym do spełnienia przy zastosowaniu preferencyjnej stawki podatku VAT jest, aby:
  • dokonujący dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych posiadał stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami
  • dokonujący dostawy sprzętu komputerowego dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym posiadał kopię umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami

Aby dostawa ta skorzystała z zerowej stawki podatku VAT dostawca musi przekazać także kopie powyższych dokumentów do właściwego urzędu skarbowego.

Towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy stanowią zamknięty katalog, do którego może zostać zastosowana preferencyjna stawka podatku VAT. Nie można stosować rozszerzeń w tym zakresie. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z dnia 04.07.2006 r. nr PP.005/23a/2006, który wskazuje, iż w katalogu tych towarów nie znalazł się projektor multimedialny, zatem jego dostawę należy opodatkować podstawową stawką podatku. Zerowa stawka nie ma także zastosowania do dostawy oprogramowania komputerowego.

Wskazać także należy, iż bardzo ważne jest to, na kogo faktura taka zostanie wystawiona. Organy podatkowe zgodnie w tym zakresie wskazują, iż w przypadku dostawy sprzętu komputerowego na rzecz placówki oświatowej, faktura taka musi być wystawiona na tą placówkę, a nie inny podmiot, który przekaże ten sprzęt placówce oświatowej (np. gmina). Przykładem w tej kwestii może być decyzja Izby Skarbowej w Olsztynie Nr PP/E/449-13/06 z 10.05.2006 r., w której wskazano, że składającym zamówienie na dostawę sprzętu komputerowego i stroną transakcji wymienioną na dokumencie ją potwierdzającym (czyli fakturze VAT) winien być podmiot tam wymieniony, a zatem placówka oświatowa. Rola placówki nadzorującej (czyli m.in. gminy) została ograniczona jedynie do potwierdzenia zamówienia placówki oświatowej. Jeżeli więc stroną transakcji okaże się placówka nadzorująca, która następnie przekaże sprzęt placówce oświatowej – dostawę taką będzie trzeba opodatkować podstawową stawką podatku VAT.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: