eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dopłaty na kapitał zapasowy a PCC

Dopłaty na kapitał zapasowy a PCC

2007-06-28 13:14

Dopłaty na kapitał zapasowy Spółki dokonane przez wspólników w 2006r. i przeznaczone do wykorzystania jako środki obrotowe, podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dopłaty wnoszone w 2007r. także podlegają temu podatkowi, gdyż uregulowania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w tym zakresie się nie zmieniły. Stanowisko takie zajął Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna w postanowieniu z dnia 22.05.2007 r. nr IV-436/5/07.
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, iż na podstawie umowy zawartej aktem notarialnym „W przypadku wystąpienia strat bilansowych w kapitale oraz gdy kapitał zakładowy Spółki nie wystarcza na niezbędne dla Spółki inwestycje lub środki obrotowe dopuszcza się możliwość dokonania przez wspólników dopłat na te cele, proporcjonalnie do posiadanych udziałów”. Zatem wspólnicy zostali zobowiązani do wniesienia dopłat. Stanowią one kapitał zapasowy spółki i będą wykorzystywane jako środki obrotowe. Dopłaty te były wnoszone w roku 2006 oraz są wnoszone w roku 2007. W związku z tym wystąpiono z zapytaniem, czy wnoszenie powyższych opłat podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Przepisy ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399 ze zmianami ), obowiązujące w 2006r., stanowiły, że:
  • podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie) – art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k,
  • podatkowi podlegają także zmiany umów wymienionych w pkt 1 (a więc również zmiany umowy spółki), jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych – art. 1 ust. 1 pkt 2,
  • za zmianę umowy spółki - w odniesieniu do spółki kapitałowej - uważa się (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy PCC): wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, dopłaty,
  • podstawę opodatkowania przy dopłatach stanowi kwota dopłat – art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. c,
  • stawka podatku wynosi 0,5% - art. 7 ust. 1 pkt 9.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego z powołanych wyżej przepisów, w szczególności art. 1 ust. 3 pkt 2) ustawy PCC, jednoznacznie wynika, że dopłaty niezależnie na jaki cel zostaną przeznaczone podlegały w 2006r. opodatkowaniu. Zawężenie opodatkowania ustawodawca przewidział tylko dla przypadku gdy wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu powoduje zwiększenie kapitału zakładowego.

Tak więc tutejszy organ podatkowy prezentuje stanowisko, że od dopłat na kapitał zapasowy Spółki dokonanych przez wspólników w 2006r. i przeznaczonych do wykorzystania jako środki obrotowe, należny był podatek od czynności cywilnoprawnych. Analogicznie, dopłaty wnoszone w 2007r. podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych gdyż uregulowania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w tym zakresie nie zmieniły się. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.