eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód osobowy: leasing a odliczenie VAT

Samochód osobowy: leasing a odliczenie VAT

2007-07-03 13:52


Zatem podatnicy biorący w leasing powyższe pojazdy mogą odliczać 60 proc. podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe, lecz do wartości 6 000 zł. Odliczenie podatku powyżej tej kwoty im nie przysługuje.

Dodać w tym momencie należy, iż przepis regulujący obecne zasady odliczania podatku VAT od nabytych bądź wziętych w leasing samochodów i innych pojazdów określonych w art. 86 ust. 3 obowiązuje od dnia 22 sierpnia 2005 r., a został wprowadzony ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw. Większość przepisów tej ustawy zaczęło obowiązywać od dnia 01 czerwca 2005 r.

Wcześniejsze regulacje ustawy o VAT w tym zakresie (czyli od dnia 01 maja 2004 r. do 21 sierpnia 2005 r.) wskazywały, że podatnicy nabywający lub biorący w leasing samochody osobowe mieli prawo do odliczenia 50 proc. podatku naliczonego, jednak nie więcej niż 5 000 zł. Zatem nowelizacja zmieniła powyższe przepisy na korzyść dla podatników (obecnie można bowiem odliczać 60 proc. podatku naliczonego jednak nie więcej niż 6 000 zł).

Każda nowelizacja wprowadza jednak pewne zamieszanie. W zakresie omawianych przepisów powstały wątpliwości, które z nich należy stosować w przypadku leasingu zawartego przed dniem 22 sierpnia 2005, a który będzie trwał po tej dacie?

Art. 7 ust. 1 nowelizacji ustawy wskazuje, iż w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Dodać jednak trzeba, iż przepisy regulujące odliczenie podatku VAT od nabycia bądź leasingu samochodów osobowych zaczęły obowiązywać z dniem 22 sierpnia 2005 r. Zatem w celu pełnego wyjaśnienia powyższego problemu należy rozdzielić umowy leasingowe na:
  1. umowy leasingowe zawarte w okresie od 01 maja 2004 r. do 31 maja 2005 r.
  2. umowy leasingowe zawarte w okresie od 01 czerwca 2005 r. do 21 sierpnia 2005 r.

Umowy leasingowe, o których mowa w pkt 1 należy rozliczać na zasadach określonych w ustawie o VAT obowiązujących przed jej nowelizacją. Zatem jeżeli podatnikowi przysługiwało do odliczenia 50 proc. kwoty podatku naliczonego do czynszu (raty), nie więcej jednak niż 5 000 zł, to nadal będzie mógł odliczyć jedynie 50 proc., nie więcej jednak niż 5 000 zł, mimo faktu, iż leasing ten będzie trwał także w okresie, w którym obowiązują znowelizowane przepisy.

Natomiast w przypadku umów zawartych pomiędzy 01.06 a 21.08.2005 r., kwotę podatku naliczonego będzie stanowiła kwota określona zgodnie z przepisami w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją ustawy do czasu wejścia w życie nowych przepisów (a więc do 21.08.2005 r.), czyli podatnik może odliczyć 50 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty), nie więcej jednak niż 5 000 zł. Od 22.08.2005 r. do tych umów będą miały zastosowanie znowelizowane przepisy, a więc podatnik może odliczyć 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty), przy czym limit kwotowy zwiększa się do 6 000 zł.

Reasumując:
  • podatnicy, którzy zawarli umowy leasingu samochodu osobowego przed dniem 01 czerwca 2005 r. w całym okresie leasingowym mogą odliczyć jedynie 50 proc. podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych, jednak nie więcej niż 5 000 zł
  • podatnicy, którzy zawarli umowy leasingu samochodu osobowego w okresie pomiędzy 01 czerwca 2005 r. – 21 sierpnia 2005 r.:
    • do dnia 21 sierpnia 2005 r. odliczają 50 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty), jednak nie więcej niż 5 000 zł
    • od dnia 22 sierpnia 2005 r. odliczają 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty), jednak nie więcej niż 6 000 zł
  • podatnicy, którzy zawarli umowy leasingu samochodu osobowego po dniu 21 sierpnia 2005 r. w całym okresie leasingowym odliczają 60 proc. podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych, jednak nie więcej niż 6 000 zł

poprzednia  

1 2

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.