eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie podatku VAT z faktury VAT-RR

Odliczenie podatku VAT z faktury VAT-RR

2007-07-06 13:05

Zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego jest objęty indywidualną procedurą w podatku VAT. Transakcja taka podlega specjalnej stawce tego podatku, wymaga wystawienia specjalnej faktury oraz wskazuje moment, w którym podatnik może odliczyć podatek VAT od tak dokonanego zakupu.

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje odliczenie podatku VAT z tytułu ich nabycia. Dokonać on tego może w miesiącu otrzymania faktury bądź w miesiącu następnym. Od tej ogólnej zasady występują jednak pewne wyjątki. Jednym z nich są produkty rolne nabywane od rolnika ryczałtowego, które pochodzą z jego gospodarstwa rolnego.

Specjalna stawka podatku VAT

Art. 115 ustawy o VAT wskazuje, iż rolnikowi ryczałtowemu sprzedającemu towary na rzecz podatników VAT przysługuje zryczałtowany zwrot z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanym tym podatkiem. Stawka tego podatku wynosi 5 proc. i jest wypłacana przez nabywcę kupującego produkty rolne od rolnika ryczałtowego.

Specjalna faktura VAT

Art. 116 ustawy o VAT wskazuje, że na potwierdzenie powyższej transakcji powinna zostać wystawiona specjalna faktura VAT oznaczona symbolem „RR”, którą wystawia nabywca. Oryginał tej faktury zostaje przekazany rolnikowi ryczałtowemu. Faktura taka powinna zawierać co najmniej:
  1. imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;
  3. numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;
  4. datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;
  5. nazwy nabytych produktów rolnych;
  6. jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;
  7. cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
  8. wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
  9. stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;
  10. kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;
  11. wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;
  12. kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;
  13. czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.
  14. oświadczenie dostawcy produktów rolnych (rolnika ryczałtowego) o następującej treści: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.”, przy czym w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze oświadczenie to może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Należy je jednak sporządzić jako oddzielny dokument, który będzie zawierał elementy wymienione w punktach 1-3 oraz datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy, datę sporządzenia tego dokumentu oraz czytelny podpis składającego oświadczenie. Umowę taką należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, a oryginał zatrzymuje nabywca

 

1 2

następna

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: