eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie podatku VAT z faktury VAT-RR

Odliczenie podatku VAT z faktury VAT-RR

2007-07-06 13:05

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT


Specjalny sposób zapłaty i moment odliczenia podatku

Aby nabywca mógł odliczyć podatek naliczony od tak zakupionych produktów rolnych, musi dokonać zapłaty za fakturę VAT RR w terminie 14 dni od momentu zakupu. Zapłata taka jednak musi nastąpić na rachunek bankowy, a przelew musi zawierać numer i datę faktury. Za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania powyższej dyspozycji bankowej przekazania środków pieniężnych, pod warunkiem jednak, że dyspozycja ta została zrealizowana. Podatek z takiej faktury można odliczyć jedynie w miesiącu płatności.

Zapłata taka może ponadto zostać dokonana na podstawie tzw. kompensat (czyli w zamian za produkty rolne podatnik dostarcza rolnikowi inne towary i usługi). Zaliczyć do nich należy także potrącenia zapłaty należności za dostarczone mleko opłat określonych w art. 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (za przekroczenie określonych limitów).

Zapłatą za towary są również raty i pożyczki wynikające z zawartych umów w formie pisemnej oraz zaliczki, pod warunkiem jednak, że zostały przekazane na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych zostały podane informacje odnośnie dokumentu potwierdzającego dokonanie zaliczki.

Jeżeli jednak podatnik wpłaca całą należność w formie przelewu bankowego po nabyciu towaru – musi przestrzegać 14-dniowego terminu zapłaty. Jego niedotrzymanie jest bowiem równoznaczne z brakiem prawa do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur. Zapłata taka nie może nastąpić w formie gotówkowej.

Radzimy

Jeżeli podatnik wie, że nie będzie w stanie zapłacić za produkty rolne rolnikowi ryczałtowemu w terminie 14 dni od daty zakupu – przy sporządzaniu faktury powinien spisać z rolnikiem umowę o przedłużeniu terminu płatności. Wtedy bowiem będzie go obowiązywał termin zawarty na umowie, a nie wynikający z przepisów ustawy o VAT.

Do pobrania

poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: