eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Stawka podatku PPE a usługi projektowania

Stawka podatku PPE a usługi projektowania

2007-07-06 13:03

Przychody osiągnięte ze świadczonych usług polegających na projektowaniu i montażu systemów sterowania procesami przemysłowymi, które zostały sklasyfikowane w PKWiU w grupowaniu 33.30, należy opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 8,5 proc. stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Łęczycy w postanowieniu z dnia 12.06.2007 r. nr US I / 415 - 8 / 2007.
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą, która jest opodatkowana w podatku dochodowym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik świadczy usługi w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych, badawczych, testujących, nawigacyjnych sklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 33.20, produkcja systemów sterowania procesami przemysłowymi sklasyfikowana wg PKWiU do grupowania 33.30. W związku z tym podatnik wystąpił z zapytaniem, wg jakiej stawki ryczałtu należy opodatkować przychód osiągnięty ze świadczenia powyższych usług? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), działalnością usługową jest pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zmianami), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...).

Wykonywanie usług polegających na uruchomieniu systemu automatyki przemysłowej, w skład których wchodzą m.in. konfiguracja sprzętu, parametryzacja programów komputerowych, edycja i dostosowanie programów komputerowych, itp. mieści się zgodnie z wyżej powołaną klasyfikacją wyrobów i usług w dziale 33.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określona została w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Przepis ten stanowi, iż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in.:
• 8,5% przychodów z działalności usługowej, z zastrzeżeniem niektórych rodzajów działalności usługowej, dla których określona została inna stawka ryczałtu - art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ww. ustawy.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan prawny należy stwierdzić, że wykonywanie usług polegających na projektowaniu i montażu systemów sterowania procesami przemysłowymi zaliczonymi zgodnie z PKWiU do grupowania 33.30 podlega opodatkowaniu wg stawki ryczałtu w wysokości 8,5% przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.