eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › VAT od zakupu towarów od kontrahenta z UE a procedura marży

VAT od zakupu towarów od kontrahenta z UE a procedura marży

2007-07-08 11:26

Komis samochodowy stosuje procedurę marży. Właściciel komisu zamierza kupić samochód używany od autohandlarza z Niemiec (podatnik VAT-UE) w ramach procedury marży, a następnie odsprzedać go klientowi z Litwy. Czy zakup ten należy potraktować jako nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów (WNT), wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić do urzędu skarbowego VAT według stawki 22%? Czy jeżeli niemiecki autohandlarz wystawi dokument VAT, zakup ten nie jest wtedy traktowany jako WNT? Czy w momencie sprzedaży tego auta kontrahentowi z Litwy (sprzedaż eksportowa) można wystawić mu fakturę ze stawką 0%? Czy marża w takim przypadku opodatkowana jest stawką 0%?

Przeczytaj także: Dostawa wewnątrzwspólnotowa a stawka VAT

Jeśli niemiecki autohandlarz, sprzedając właścicielowi komisu samochód, zastosuje procedurę marży, nie wystąpi u właściciela komisu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Nie będzie więc potrzeby wystawiania faktury wewnętrznej i odprowadzania VAT do urzędu skarbowego.

Zakup od podatnika z innego państwa członkowskiego towaru w ramach procedury marży uprawnia polskich podatników do sprzedaży towarów również w ramach tej procedury (zob. art. 120 ust. 10 pkt 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej: ustawa o VAT). W konsekwencji, jeśli niemiecki autohandlarz, sprzedając samochód właścicielowi komisu, zastosuje procedurę marży, to komis również będzie miał możliwość zastosowania tej procedury przy sprzedaży tego samochodu litewskiemu nabywcy.

Marża w takim przypadku nie będzie jednak opodatkowana stawką 0% (w przypadku dostaw dokonywanych przez podatnika korzystającego z procedury marży, stosowanie stawki 0% jest możliwe wyłącznie w przypadku eksportu towarów – art. 120 ust. 20 ustawy o VAT, a sprzedaż towarów na Litwę eksportu towarów nie stanowi), lecz „krajową” stawką 22%.

Wyjaśnienie: Zakup samochodu w Niemczech od niemieckiego podatnika i jego przywóz do Polski zasadniczo stanowi dla polskiego podatnika WNT. Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy zakup samochodu (czy jakiegokolwiek innego towaru) kupowany jest w ramach procedury marży (art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Uwaga!
Procedura ta istnieje we wszystkich państwach członkowskich, również w Niemczech.

Pamiętaj!
Nie ma przeszkód, aby właściciel komisu zrezygnował ze stosowania procedury marży do sprzedaży samochodu kontrahentowi z Litwy i opodatkował dostawę na zasadach ogólnych jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Podstawa prawna
• Art. 10 ust. 1 pkt 4 oraz art. 120 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: