eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ochrona zdrowia a obowiązek podatkowy w VAT

Ochrona zdrowia a obowiązek podatkowy w VAT

2007-07-09 13:29

Świadczenie przez podatnika wyłącznie usług zaklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 85.12.12-00.00 i PKWiU 85.14.18-00.00, czyli korzystających ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie rodzą obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Radomsku w postanowieniu z dnia 08.06.2007 r. nr US III/443-3/07.

Przeczytaj także: Zmiana profilu działalności: korekta VAT od inwestycji w nieruchomości

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że że nie prowadzi działalności gospodarczej w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W ramach umów zleceń oraz umów o dzieło wykonuje czynności zaklasyfikowane przez urząd statystyczny jako 85.12.12-00.00 – „Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów i chirurgów” oraz PKWiU 85.14.18-00.00 – „Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”. W związku z tym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy świadczenie powyższych czynności będzie podlegało podatkowi od towarów i usług, jeżeli wartość z ich sprzedaży przekroczy kwotę 10 000 euro? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„ (…) Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do postanowień ust. 2 powyższego artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast w świetle ust. 3 art. 15 w/w ustawy o VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności:
  1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.);
  2. (uchylony)
  3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te związane są ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: