eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kasy fiskalne a ewidencja w PKPiR

Kasy fiskalne a ewidencja w PKPiR

2007-07-12 13:33

Podatnicy, którzy w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują do ewidencjonowania sprzedaży kasy rejestrujące, mogą te informacje przenosić do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Informacje jak należy to robić zostały zawarte w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Podatnik ma do wyboru jeden z dwóch sposobów odnośnie przenoszenia obrotów zapisanych w pamięci kasy fiskalnej do PKPiR. Opisuje je paragraf 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, mogą dokonywać zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych, skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji. Zapisy takie powinny być dokonywane raz dziennie.

Drugi sposób został opisany w § 20 ust. 2 rozporządzenia. Wskazuje on, że podatnicy mogą dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych. Zgodnie z § 30 ust. 1 zapisy takie powinny być dokonywane nie później, niż do 20-tego dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (a więc do 20 dnia miesiąca następnego).

Rozporządzenie wskazuje także, iż miesięczne zestawienie o którym mowa wyżej powinno zawierać co najmniej następujące dane:
  • numer kolejny wpisu,
  • numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy,
  • numery i daty raportów dobowych,
  • wynikającą z raportów łączną kwotę należności pomniejszoną o łączną kwotę podatku i skorygowaną o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji.

Rozporządzenie wskazuje także w jaki sposób należy ewidencjonować w urządzeniach księgowych faktury wystawione do paragonów fiskalnych. Zgodnie z § 20 ust. 4 podatnicy do księgi nie wpisują kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, natomiast są obowiązani do połączenia w sposób trwały zwróconych oryginałów paragonów fiskalnych z kopiami wystawionych faktur. Obowiązek ten wynika także z § 11 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Przepis ten nie dotyczy jednak sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

Wskazać także należy, iż ustawodawca nie nakazuje stosowania danej metody przenoszenia danych z pamięci fiskalnej kasy rejestrującej do ewidencji w zakresie podatku dochodowego. Zatem wybór metody zależy tylko i wyłącznie od podatnika.

Powyższe przepisy mają zastosowanie nie tylko do podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, ale także w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego.

Do pobrania:


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.