eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Weksel jako zabezpieczenie należności

Weksel jako zabezpieczenie należności

2007-08-05 13:32

Jeżeli chcesz lepiej zabezpieczyć interesy swojej firmy, w momencie podpisywania umowy ze swoim kontrahentem możesz zażądać od niego wystawienia weksla. Dzięki temu, przy braku terminowej zapłaty, będziesz mógł łatwiej odzyskać swoją należność.

Przeczytaj także: Umowa kupna sprzedaży a zastrzeżenie prawa własności

W obrocie gospodarczym przedsiębiorcy często mają problem z odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów. Sprawa jest o tyle poważna, że zatory płatnicze wpływają na zachwianie płynności Twojej firmy. Może się okazać, że nie ze swojej winy w krótkim czasie nie będziesz miał środków na regulowanie należności względem swoich wierzycieli. Zanim zatem zdecydujesz się odroczyć swojemu kontrahentowi termin płatności lub np. udzielić pożyczki, powinieneś zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami z odzyskaniem zapłaty.

Negocjując warunki umowy opiewającej na znaczne kwoty, powinieneś uzależnić jej podpisanie od udzielenia stosownego zabezpieczenia. Najpowszechniejszymi formami zabezpieczeń są tzw. zabezpieczenia osobiste (np. poręczenie czy weksel), których ustanowienie nie jest obciążone takimi wymogami formalnymi jak tzw. zabezpieczenia rzeczowe (np. hipoteka lub zastaw).

W obrocie prawnym występują dwa główne rodzaje weksli:
  • weksel trasowany - dotyczy sytuacji, w których Twój dłużnik (wystawca weksla) zobowiązuje się względem Ciebie (remitenta), że wskazana przez niego osoba (trasat) zapłaci Ci określoną kwotę w stosownym terminie. Ten rodzaj weksli - z uwagi na dosyć skomplikowany układ wzajemnych zobowiązań wszystkich osób – nie jest zbyt często wykorzystywany,
  • weksel własny - znacznie częściej stosowany, w którym wystawca weksla obowiązuje się względem Ciebie (remitenta), że sam zapłaci Ci odpowiednią sumę we wskazanym w wekslu terminie.

Przed przyjęciem weksla koniecznie sprawdź, czy został prawidłowo wypełniony. Brak wymaganych elementów skutkować bowiem będzie jego nieważnością.


„Poradnik Podatnika” podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: