eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż przez Internet a rozliczenie VAT

Sprzedaż przez Internet a rozliczenie VAT

2007-08-01 12:05

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm (szczególnie tych mniejszych) decyduje się na dokonywanie sprzedaży towarów za pośrednictwem Internetu. Wykorzystują w tym celu portale aukcyjne, a także tworzą własne sklepy internetowe. Skala tego zjawiska jest tak duża, że zainteresował się tego typu działalnością także fiskus. Już jakiś czas temu Minister Finansów zapowiedział wzmożone kontrole podatkowe u przedsiębiorców prowadzących internetową sprzedaż. Jak zatem poprawnie rozliczać VAT od tego typu czynności? Spytaliśmy o to naszego eksperta - Panią Iwonę Kryśpiak - doradcę podatkowego.

Przeczytaj także: Cross-border z Polski. O czym sprzedawca musi wiedzieć?

Rafał Kuciński (RK): Dzień dobry. Pani Iwono, wielu naszych Czytelników dokonuje sprzedaży towarów przez Internet. W jaki sposób powinni rozliczać VAT od tych transakcji, aby nie popaść w konflikt z fiskusem?

Iwona Kryśpiak (IK): Witam. Przy sprzedaży przez Internet mamy najczęściej do czynienia ze sprzedażą wysyłkową na terytorium kraju. W praktyce najwięcej problemów przy rozliczaniu tego typu sprzedaży sprawia podatnikom VAT prawidłowe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.

RK: Na czym polega problem?

IK: Proszę zauważyć, iż w odniesieniu do sprzedaży przez Internet w praktyce najczęściej występują dwa różne sposoby regulowania należności za zakupiony towar.

RK: Zgadza się. Każdy, kto choć raz kupował przez Internet, wie, że najczęściej towar jest wysyłany albo za zaliczeniem pocztowym, albo gdy nabywca dokona sprzedawcy przedpłaty na jego rachunek bankowy.

IK: Tak jest. Dodatkowo towar może zostać wydany także przed otrzymaniem jakiejkolwiek zapłaty.

RK: Dokładnie. Czy w takiej sytuacji trzeba uznać, że jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie (np. firmie kurierskiej), obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wydania towaru temu podmiotowi (art. 19 ust. 2 uptu)?

IK: Tak, jeśli taka sytuacja ma miejsce, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru przewoźnikowi. Jednak w praktyce tego typu przypadki raczej się nie zdarzają. Dominującą formą zapłaty za towar wysyłany do nabywcy jest zaliczenie pocztowe. W tym przypadku sprzedawca wysyła zamówione towary nabywcy za pośrednictwem poczty czy firmy kurierskiej, która dostarcza nabywcy towary, pobierając od niego zapłatę w gotówce.

RK: Kiedy zatem w tej sytuacji sprzedawca powinien wykryć obowiązek podatkowy?

IK: Dla sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym uptu określa szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on z chwilą otrzymania zapłaty – czyli wpływu należności na rachunek bankowy sprzedawcy. W tym przypadku fakt wystawienia faktury przed dostarczeniem towaru (i doręczenia jej razem z towarem do nabywcy) nie rodzi u sprzedawcy obowiązku podatkowego (w dniu jej wystawienia czy odbioru).

 

1 2

następna

oprac. : VAT w praktyce VAT w praktyce

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: